Ndryshimi i fundit: E Premte, 20 Prill 2018

Open Data: Nga 2014-a deri nė 2015-ė janė dyfishuar dėnimet pėr gratė

1 vit mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi trendin e kriminalitetit tė femrave nė Shqipėri nė vitet 2014 dhe 2015 bazuar nė tė dhėna tė Vjetarėve Statistikorė tė Ministrisė sė Drejtėsisė. Tė dhėnat detajohen nė numėr grash dhe vajzash tė dėnuara sipas veprės penale apo nenit konkret. Kriminaliteti i femrave sipas Vendimeve Gjyqėsore pėrbėn ēdo vit tre  deri tetė pėrqind tė totalit tė kriminalitetit.

Nė vitin 2014 femra tė dėnuara me vendim gjykate numėrohen 401 ndėrsa nė 2015 numri ėshtė dyfishuar me 881 raste gra apo vajza tė dėnuara. Rritja e kriminalitetit nė vitin 2015 kundrejt vitit 2014 pėrkon edhe me ashpėrsimin e politikės penale pėr vepra qė lidhen me pėrvetėsimin e energjisė elektrike apo ndėrtimet e paligjshme.

Dy janė veprat penale ku nė vitin 2015 kemi numėr mė tė lartė tė grave dhe vajzave, kryesisht kryefamiljare tė dėnuara Neni 137 paragrafėt 1 dhe 2, me pėrkatėsisht 142 dhe 42 raste. Pėr veprėn penale Vjedhje e Energjisė Elektrike ose Impulseve Telefonike u dėnuan 184 femra nė vitin 2015.

Paragrafi i parė parashikon vjedhjen e energjisė elektrike ose impulseve telefonike, dėmtimin i matėsit, si dhe ēdo ndėrhyrje tjetėr te paligjshme dhe te paautorizuar nė sistemin e matjes apo nė rrjetin elektrik ose rrjetin telefonik, te kryera me qėllim pėrfitimi tė paligjshėm. Ligjvėnėsi ka parashikuar dėnim me burgim deri nė 3 vjet.

Paragrafi i dytė i nenit 137 parashikon  rastin kur vepra penale kryhet me njė nga rrethanat si bashkėpunim, mė shumė se njė herė, ose nga pėrdoruesit jo familjarė tė energjisė elektrike apo tė rrjetit tė shėrbimit telefonik. Kjo figurė e veprės penale dėnohet me burgim nga njė deri nė pesė vjet. Nė vitin 2015 me rrethana rėnduese janė dėnuar 42 gra pėr kėtė figurė vepre penale. Ushtrimi i Prostitucionit vijon tė mbetet njė nen penalizues.

Megjithėse shumė vende nuk e konsiderojnė ushtrimin e prostitucionit si vepėr penale, Ligjvėnėsi shqiptar vijon ta konsiderojė gruan nė pozitat e punėtores sė seksit, si autore e njė veprimi penal dhe jo si viktima tė njė fenomeni. Pėr Ushtrim Prostitucioni Neni 113, nė vitin 2015 u dėnuan 15 femra ndėrsa nė vitin 2014 janė 7 raste dėnimesh. Nė nėntė vite tė fundit nė total janė dėnuar 254 femra pėr kėtė vepėr penale, mesatarja pėr ēdo vit ėshtė 28. Politika penale pėr kėtė lloj veprimi ka qenė edhe mė e ashpėr nė vitet 90.

Femrat zėnė njė pėrqindje tė vogėl nė tėrėsinė e gjithė tė dėnuarve, vetėm nė vitin 2015 femrat e dėnuara pėrbėjnė pesė pėrqind tė tė gjithė tė dėnuarve. Femrat e dėnuara pėrbėnin pėrqindjen mė tė madhe nė raport me gjithė tė dėnuarit,nė vitin 2011, me 12 pėrqind.

Njė fluks tė lartė dėnimesh pėr femrat, ka shėnuar vepra penale tė Vjedhjes qė pėrkon me nenin 134 tė Kodit Penal, Falsifikimi i dokumenteve, e cila pėrkon me nenin 186 tė Kodit Penal dhe Mashtrimi gjithashtu njė vepėr penale e kryer dhe aplikuar  pėr tė dėnuara femra.  Nė vitin 2014 ėshtė shėnuar rasti i parė dhe i vetėm i dėnimit tė njė femre pėr kryerje tė veprės penale tė Vrasjes pėr Gjakmarrje.
Multimedia: Gazeta Koha Jone
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 20/12/2016
Titulli i publikimit: Open Data: Nga 2014-a deri nė 2015-ė janė dyfishuar dėnimet pėr gratė
Pėrshkrim i publikimit: Open Data Albania po hulumton mbi trendin e kriminalitetit tė femrave nė Shqipėri nė vitet 2014 dhe 2015 bazuar nė tė dhėna tė Vjetarėve Statistikorė tė Ministrisė sė Drejtėsisė. Tė dhėnat detajohen nė numėr grash dhe vajzash tė dėnuara sipas veprės penale apo nenit konkret. Kriminaliteti i femrave sipas Vendimeve Gjyqėsore pėrbėn ēdo vit tre deri tetė pėrqind tė totalit tė kriminalitetit.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :