Ndryshimi i fundit: E Enjte, 14 Qershor 2018

Borxhi publik kap majėn mė tė lartė: 382 mijė lekė pėr person

1 vit mė parė
share()?>
Qeveria shqiptare ka marrė nė emėr tė ēdo qytetari njė borxh prej 382 650 lekėsh. Borxhi pėr frymė ka ardhur nė rritje tė vazhdueshme qė prej vitit 2010, edhe pse ritmi i rritjes sė tij ėshtė mė i ulėt pėr vitet 2016-2017. Nė terma absolutė, viti 2017 do tė shėnojė vlerėn mė tė lartė tė kėtij treguesi me 382 650 lekė, apo 56% mė shumė sė nė 2010-ėn.

Kėshtu, njė familje mesatare prej katėr personash do tė mbartė njė borxh prej 1 530 600 lekėsh nė 2017-ėn, nga 980 604 lekė nė vitin 2010.

Tė dhėnat janė publikuar nė njė analizė tė detajuar tė ‘Open Data Albania’, ku mėsohet se politikat pėr mbajtjen nėn kontroll tė borxhit nė dy vitet e fundit kanė dhėnė efektet e tyre nė frenimin e rritjes sė shpejtė qė po pėrjetonte stoku i borxhit dhe borxhi pėr frymė. Viti 2014 shėnoi vitin me rritjen mė tė lartė tė stokut tė borxhit me 10.49%. Nė vitin 2016, ky nivel ra nė 3.37%, ndėrsa nė vitin 2017 parashikimet flasin pėr 2.29% kundrejt vitit tė mėparshėm. Ndėrkohė nė viti 2017 pritet ta gjejė vendin tonė me 24.7 miliardė lekė mė shumė borxh se nė 2016- ėn dhe me 387.5 miliardė lekė mė shumė se nė 2010- ėn. ‘Open Data Albania’ ka hulumtuar mbi nivelin e parashikuar pėr borxhin publik pėr frymė nė vitin 2017. Tė dhėnat janė analizuar nė formė krahasimore pėr periudha 2010–2017. Borxhi publik pėr frymė ėshtė njė tregues qė llogaritet si raport i borxhit total tė marrė dhe ende tė pashlyer nga shteti shqiptar me popullsinė nė njė kohė tė caktuar. ‘Open Data Albania’ ka marrė nė shqyrtim ecurinė e kėtij indikatori nė vitet 2010-2017.

KOSTOT E BORXHIT


‘Open Data Albania’ ka hulumtuar edhe mbi kostot e borxhit publik pėr frymė. Ky ėshtė njė idikator qė llogaritet si raport i shumės sė interesave qė paguhen nga buxheti i shtetit pėr borxhin e marrė dhe ende tė pashlyer me popullsinė e vendit nė njė vit tė caktuar. Ecuria e kostos sė borxhit pėr frymė ka pėsuar oshilacione tė ndryshme ndėr vite, duke reflektuar sipas rastit jo vetėm nivelin e stokut tė borxhit, por edhe shtrenjtėsinė e tij nėpėrmjet rritje/uljes sė normės sė interesave apo lėvizjet e kursit tė kėmbimit. Nga njė trend rritės pėr vitet 2010-2013, vitet 2014- 2015 u shfaqėn me rėnie tė kostos sė borxhit, si pasojė e uljes sė normave tė interesit tė tregut tė brendshėm, kursit tė kėmbimit lekė/ euro dhe uljes sė kontigjencave pėr garancitė.

Trendi ndryshoi nė vitin 2016, ku kostoja e borxhit pėr frymė ishte 14 899 lekė apo 11.5% mė shumė se nė vitin 2015, pasi Ministria e Financave parashikonte njė shtrenjtim tė borxhit tė jashtėm dhe nė fakt kjo vlerė nuk u rishikua as gjatė ndryshimeve qė iu bėnė buxhetit 2016 nėpėrmjet akteve normative. VITI 2017 Viti 2017 prezantohet me njė rėnie tė kostos sė borxhit pėr frymė, duke shkuar nė 14 569 lekė, 2.22% mė pak se nė 2016-ėn, edhe pse kemi njė rritje tė stokut tė borxhit nė terma absolut.

Ky nivel nė rėnie i kostos sė borxhit vjen falė normave tė pritshme tė interesit nė tregun e brendshėm, tė cilat parashikohen tė jenė ende nėn nivelin mesatar tė tri viteve tė fundit. Edhe pse gjatė vitit 2017 vlerėsohet tė ketė njė rritje tė interesave tė borxhit tė jashtėm, por edhe tė borxhit tė brendshėm, Ministria e Financave mendon se kėto efekte do tė japin ndikimet e tyre nė buxhet vetėm nė vitet 2018-2019.Multimedia: Syri.Net
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 08/01/2017
Titulli i publikimit: Borxhi publik kap majėn mė tė lartė: 382 mijė lekė pėr person
Pėrshkrim i publikimit: Qeveria shqiptare ka marrė nė emėr tė ēdo qytetari njė borxh prej 382 650 lekėsh. Borxhi pėr frymė ka ardhur nė rritje tė vazhdueshme qė prej vitit 2010, edhe pse ritmi i rritjes sė tij ėshtė mė i ulėt pėr vitet 2016-2017. Nė terma absolutė, viti 2017 do tė shėnojė vlerėn mė tė lartė tė kėtij treguesi me 382 650 lekė, apo 56% mė shumė sė nė 2010-ėn.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :