Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Borxhi pėr frymė nė vitet 2010-2017

4 vite mė parė
share()?>
Borxhi pėr frymėėshtė njėtregues qė llogaritet si raport i borxhit total tė marrė dhe ende tė pashlyer nga shteti shqiptar me popullsinė nė njė kohė tė caktuar. Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim ecurinė e kėtij indikatori nė vitet 2010-2017.Burimi: Ministria e Financave dhe INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Borxhi pėr frymė ka ardhur nė rritje tė vazhdueshme qė prej vitit 2010, edhe pse ritmi i rritjes sė tij ėshtė mė i ulėt pėr vitet 2016-2017. Nė terma absolut, viti 2017 do tė shėnojė vlerėn mė tė lartė tė kėtij treguesi me 382 650 lekė, apo 56% mė shumė sė nė 2010-n. Kėshtu, njė familje mesatare prej katėr pėrsonash do tė mbartė njė borxh prej 1 530 600 lekėsh nė 2017-n, nga 980 604 lekė nė vitin 2010.

Duhet theksuar se politikat pėr mbajtjen nėn kontroll tė borxhit nė dy vitet e fundit kanė dhėnė efektet e tyre nė frenimin e rritjes sė shpejtė qė po pėrjetonte stoku i borxhit dhe borxhi pėr frymė. Nė njė kohė qė viti 2014 shėnoi vitin me rritjen mė tė lartė tė stokut tė borxhit me 10.49%, nė vitin 2016 ky nivel ra nė 3.37% ndėrsa nė vitin 2017 parashikimet flasin pėr 2.29%. Viti 2017 pritet ta gjejė vendin tonė me 24.7 miliardė lekė mė shumė borxh se nė 2016-n dhe me 387.5 miliardė lekė mė shumė se nė 2010-n.Burimi: Ministria e Financave dhe INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Tė dhėnat nė formė tabelare mbi stokun e borxhit, popullsinė, borxhit pėr frymė dhe ecurisė sė tyre pėr periudhėn 2010-2017.

Borxhi pėr frymė, stoku i borxhit dhe popullsia nė vitet 2010-2017
Burimi: Ministria e Financave dhe INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Dr. Blerta Zilja