Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Ēėshtje Gjyqėsore dhe Autorė tė dėnuar pėr vepra penale lidhur me shkatėrrimin e pronės 2005-2015

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi trendin, vėllimin dhe dinamikėn e ēėshtjeve gjyqėsore pėr veprat penale qė pėrkojnė me Shkatėrrim Prone nenet 150 deri 162 Kodi Penal. Kėto vepra janė parashikuar nė Kodin Penal si seksioni i tretė i Kreut me titull Vepra Penale kundėr Pasurisė dhe nė Sferėn Ekonomike. Hulumtimi bazohet nė tė dhėna tė Vjetarėve Statistikorė tė Ministrisė sė Drejtėsisė pėr dhjetėvjeēarin 2005-2015.

Shkatėrrimi i pronės konsiston nė dėmtimin fizik tė njė objekti tė caktuar qė ėshtė nė pronėsi tė  njė personi fizik ose juridik. Shkatėrrimi realizohet me mjete dhe mėnyra tė ndryshme.

Nė harkun kohor 2005-2015, pėr vepra penale Shkatėrrim Prone janė konkretizuar 1 257 ēėshtje penale dhe rezultojnė 1 367 persona tė dėnuar.

Kodi penal parashikon trembėdhjetė nene qė lidhen me veprėn penale tė shkatėrrimit tė pronės. Nenet janė strukturuar sipas llojit tė pronės qė pėson veprimin e shkatėrrimit dhe sipas mjeteve qė pėrdoren pėr tė vepruar. Numrin mė tė lartė tė rasteve e shėnojnė shkatėrrimet e thjeshta tė pronės tė parashikuara kėto nė nenin 150. Mesatarisht, ēdo vit nė gjykatat shqiptare janė proceduar pėr kėtė nen, Shkatėrrim Prone 57 ēėshtje gjyqėsore dhe janė regjistruar 65 tė dėnuar. Nė vitin 2013 ėshtė shėnuar numri mė i lartė i ēėshtjeve gjyqėsore pėr vepra penale Shkatėrrim Prone (neni 150). Ky vit shėnon 170 ēėshtje dhe 169 autorė.Burimi:Vjetarė Statistikorė tė MD
Komentet dhe analiza: ODA
Burimi:Vjetarė Statistikorė tė MD
Komentet dhe analiza: ODA


Vepra penale, e cila kanė pasur mė pak praktikė gjyqėsore nė vitet 2005-2015, pėr kėtė grup seksion, ėshtė Pėrplasja e Mjeteve tė Transportit Masiv e parashikuar nga neni 162 me vetėm 1 ēėshtje gjyqėsore. Gjithmonė e mė shumė demi material dhe shkatėrrimi i konstatuar gjatė aksidenteve tė transportit, konsiderohet si njė cėshtje qė zgjidhjet pėrmes negocimit dhe dėmshpėrblimit mes palėve,  pa proceduar me ndėshkime dhe sanksione pėrmes gjykatave penale.

 Tek ky seksion bėn pjesė edhe vepra penale e Shkatėrrimit tė Rrjetit tė Ujėsjellėsit, neni 159, vepėr qė dy vitet e fundit 2014 dhe 2015 ka shėnuar numėr nė rritje ēėshtjesh dhe autorėsh. Nė dhjetė vite pėr veprėn penale tė Shkatėrrimi tė Rrjetit tė Ujėsjellėsit janė shėnuar nė total 191 ēėshtje gjyqėsore me 207 autorė tė dėnuar.Burimi:Vjetarė Statistikorė tė MD
Komentet dhe analiza: ODA

Gjithashtu nė rritje ėshtė edhe vepra penale e Shkatėrrimit tė Pronės nga Pakujdesia. Pėr kėtė vepėr penale janė dėnuar nė dhjetė vite 61 autorė.Burimi:Vjetarė Statistikorė tė MD
Komentet dhe analiza: ODA

Po tek ky seksion veprash penale bėjnė pjesė edhe krime me pasoja dhe rrezikshmėri tė lartė si Shkatėrrimi i Pronės me Eksploziv. Nė dhjetė vitet e fundit pėr Shkatėrrimin e Pronės me Eksploziv janė shėnuar 28 ēėshtje gjyqėsore dhe 41 autorė.

Sipas ēėshtjeve gjyqėsore tė procedura, rezulton edhe njė vepėr tjetėr penale e cila vijon tė paraqesė rrezikshmėri pėr pronėn. Konkretisht Shkatėrrimi i Pronės pėrmes Zjarr vėnies ka shėnuar 234 nė dhjetė vite. Tek ky grup seksion veprash penale janė parashikuar edhe nene pėr Shkatėrrimin e veprave kulturore, shkathim i rrugėve, rrjetit elektrik apo shkatėrrimi pėrmes pėrmbytjes.
Burimi:Vjetarė Statistikorė tė MD
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :
      Kontribues: Kejsi Kosta