Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Cėshtje Gjyqėsore dhe Autorė pėr vepra penale Mashtrime, 2005-2015

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi trendin, vėllimin dhe dinamikėn e veprave penale tė Mashtrimit sipas ēėshtjeve tė gjykuara nė dhjetė vite 2005-2015. Vepra penale tė karakterit Mashtrim, janė tė parashikuara nga Kodi Penal nė kreun e krimeve kundėr pasurisė dhe tė sferės ekonomike. Hulumtimi bazohet nė tė dhėna tė Vjetarėve Statistikorė tė Ministrisė sė Drejtėsisė.

Ligji Penal parashikon 19 figura veprash penale tė konsideruara Mashtrime. Disa prej veprave tė parashikuara nuk janė proceduar asnjėherė nė dhjetėvjeēarin nėn analizė. Konkretisht nuk janė shėnuar cėshtje gjyqėsore pėr vepra penale pėr nenet: 143/a/1 Manipulimi i Tregut; 143/a/2 Pėrdorimi i Paautorizuar dhe Pėrhapja e Informacionit tė Privilegjuar;  neni 143/a/3 Manipulimi i Ēmimeve dhe Pėrhapja e Informacionit tė Rremė; neni 143/a/4 Paraqitja e tė Dhėnave tė Rreme dhe Shpėrndarja e Paautorizuar e tyre; neni 143/a/5 Regjistrimi i Titujve nė Bursė nė Mėnyrė tė Paautorizuar; dhe neni 134/a/6  Fshehja e Pronėsisė; dhe neni 143/a/7 Tregtimi i Paligjshėm i Titujve. Kėto vepra penale janė vendosur nė Kod, me dyshimet ligjore tė bėra pas vitit 2011. Disa prej tyre lidhen me zhvillime tė viteve tė fundit tė tregut financiar dhe sferės ekonomike. Nene pėr tė cilat nuk kemi cėshtje gjyqėsore, janė shpesh tė lidhura edhe me mekanizma tė mbrojtjes sė konsumatorit dhe tregtarit.

Nė total nė dhjetė vite, pėr vepra penale tė Mashtrimit janė proceduar 3014 cėshtje gjyqėsore. Viti 2015 dhe viti 2014 kanė numrin mė tė lartė tė ēėshtjeve gjyqėsore pėr kėtė grup seksion veprash penale. Konkretisht nė vitin 2015 janė shėnuar 503 cėshtje dhe nė vitin 2014 gjykatat kanė shqyrtuar 408 cėshtje pėr Mashtrime.

Nė total Autorė tė dėnuar janė 2913. Viti 2011 shėnon numrin mė tė lartė tė autorėve tė dėnuar pėr grupin e veprave penale Mashtrime.Burimi:Vjetarė Statistikorė tė MD
Komentet dhe analiza: ODA


Ndėr ēėshtjet e gjykuara mė shpesh janė Mashtrime tė thjeshta nė kontekstin e parashikimeve tė nenit 143. Kjo vepėr penale pėrkon me njė total prej 2242 ēėshtjesh tė gjykuara nė dhjetė vite. E njėjta dinamike pėr mashtrimet e thjeshta pėrkon edhe me trendin e autorėve tė dėnuar nė vite.Burimi:Vjetarė Statistikorė tė MD
Komentet dhe analiza: ODABurimi:Vjetarė Statistikorė tė MD
Komentet dhe analiza: ODA

Mesatarisht ēdo vit, janė proceduar 204 ēėshtje gjyqėsore me mesatarisht 215 autor tė dėnuar pėr grupin e veprave Mashtrime. Mashtrimi pėrmes Skenave Mashtruese dhe Piramidale, ėshtė njė figurė vepre penale e parashikuar nė nenin 143 / a. Kjo vepėr penale ka shėnuar raste tė rritje nė vitet e fundit. Nė vitin 2013 u proceduar 60 cėshtje gjyqėsore ndėrsa nė 2015 janė 23 cėshtje. Nė total nė dhjetė vite gjykatat kanė shėnuar 135 cėshtje dhe kanė dėnuar 141 autor pėr Mashtrime pėrmes Skemave Mashtruese Piramidale.Burimi:Vjetarė Statistikorė tė MD
Komentet dhe analiza: ODA

Mashtrime me Sigurimet, si vepėr penale e parashikuar nė nenin 145 ka shėnuar njė fluks tė lartė ēėshtjesh nė dy vitet e para qė Qeverisjes sė Majtė. Nė kėto dy vite janė shėnuar pėrkatėsisht 77 cėshtje nė vitin 2014 dhe 246 cėshtje nė vitin 2015. Mė parė sipas kėtij neni procedoheshin raste sporadike, konkretisht vetėm 3 raste nė 2005 dhe 22 raste nė 2009.

Burimi:Vjetarė Statistikorė tė MD
Komentet dhe analiza: ODA

Nė mėnyrė sporadike ndryshon trendi pėr vepra penale tė tjera mbi mashtrimet pėr sektorė dhe fusha tė ndryshme si Banka, Pronėsi Industriale, tė drejta Autori dhe veprimtari kompjuterike.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Kejsi Kosta