Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Cėshtje Gjyqėsore dhe Autor tė dėnuar pėr vepra penale lidhur me vjedhjen 2005 – 2015

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi trendin dhe vėllimin e  veprave penale Kundėr Pasurisė dhe vepra penale nė Sferėn Ekonomike. Kėto vepra penale janė njė kapitull i veēantė i Kodit Penal dhe ndahen nė tre seksione, konkretisht: Vjedhjet e Pasurisė, Mashtrimet dhe Shkatėrrimi i Pronės. Nė kėtė artikull ėshtė hulumtuar mbi trendin, vėllimin dhe dinamikėn e ēėshtjeve gjyqėsore pėr veprat penale tė seksionit Vjedhje e Pasurisė. Hulumtimi bazohet nė tė dhėna tė Vjetarėve Statistikorė tė Ministrisė sė Drejtėsisė.

Nė harkun kohor 2005-2015, pėr vepra penale Vjedhje tė Pasurisė janė konkretizuar nė 19 656 cėshtje penale dhe rezultojnė 22 232 tė dėnuar. Kodi penal parashikon trembėdhjetė nene qė lidhen me veprėn penale tė vjedhjes. Numrin mė tė lartė tė rasteve e shėnojnė vjedhjet e thjeshta. Mesatarisht, ēdo vit nė gjykatat shqiptare janė proceduar pėr Vjedhje 1 201 ēėshtje gjyqėsore dhe janė regjistruar 1 541 tė dėnuar. Nė vitin 2014 ėshtė shėnuar numri mė i lartė i ēėshtjeve gjyqėsore pėr vepra penale vjedhje tė pasurisė. Ky vit shėnon 2 382 cėshtje dhe 2 856 autorė.Komente dhe Analiza: Open Data Albania
Burimi: Vjetar Statistikor MD 2005 - 2015Komente dhe Analiza: Open Data Albania
Burimi: Vjetar Statistikor MD 2005 - 2015


Vepra penale, e cila kanė pasur mė pak praktikė gjyqėsore nė vitet 2005-2015, pėr kėtė grup seksion, ėshtė  Trafikimi i Veprave tė Artit  parashikuar nga nenet 138 dhe 138 /1 me vetėm 2 ēėshtje gjyqėsore. Vjedhja e Rrjetit tė Komunikimeve Elektronike, ėshtė njė figurė vepre penale pėr tė cilėn nuk ėshtė shėnuar ende asnjė rast procedimi.

Tek ky seksion bėjnė pjesė edhe vepra penale si Vjedhja e Bankave dhe Arkave tė Kursimit neni 136, vepėr qė dy vitet e fundit 2014 dhe 2015 ka shėnuar numėr nė rritje ēėshtjesh dhe autorėsh. Nė dhjetė vite pėr veprėn penale tė Vjedhjes sė Bankave dhe Arkave tė Kursimit janė shėnuar nė total 38 cėshtje gjyqėsore me 46 autorė tė dėnuar.


Komente dhe Analiza: Open Data Albania
Burimi: Vjetar Statistikor MD 2005 - 2015

Gjithashtu nė rritje janė edhe verat penale tė Vjedhjes duke kryer Shpėrdorim tė Detyrės Neni 135. Kjo vepėr ka shėnuar njė rritje vit pas viti. Vepra penale pėrkon me raste kur autori i ngjarjes ėshtė njė person i punėsuar nė institucionin ku kryhet vjedhja ose vjedhja lidhet me veprime qė pėrkojnė me detyrat e tij profesionale. Pėr kėtė vepėr penale janė dėnuar nė dhjetė vite 507 autor.

Vepra penale e Vjedhjes sė Energjisė Elektrike ose Impulseve Telefonike, parashikuar nga Neni 137  ka shėnuar rekord ngjarjesh nė vitin 2015. Nė kėtė vit janė shėnuar 2288 cėshtje gjyqėsore. Fillimi dhe procedimi gjyqėsor i rasteve, duket se ka shėnuar pushime apo pafajėsi tė shumta, pasi numri i autorėve tė dėnuar pėr kėtė vepėr nė vitin 2015 ėshtė 596, numėr ky shumė mė i vogėl pėr njė tersi ēėshtjesh gjyqėsore prej 2288.
Komente dhe Analiza: Open Data Albania
Burimi: Vjetar Statistikor MD 2005 - 2015

Po tek ky seksion veprash penale bėjnė pjesė edhe krime me pasoja dhe rrezikshmėri tė lartė tė vjedhjes me Armė apo Vjedhje me Pasojė Vdekjen. Numri mė i lartė i totalit tė autorėve tė dėnuar pėr vepra penale qė lidhen me Vjedhje nė kėto dhjetė vite ėshtė shėnuar nė vitin 2014, ndėrsa numri mė i lartė i ēėshtjeve gjyqėsore tė proceduara ėshtė shėnuar nė vitin 2015 me 3865 Cėshtje.Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :
      Kontribues: Kejsi Kosta