Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Migrimi nė Shqipėri e Rajon 1990-2015

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėna lidhur me Migrimin nė Shqipėri e Rajon. Me Migrimin lidhen disa indikatorė. Stoku Total i Migrantėve Ndėrkombėtarė ėshtė numri i njerėzve tė lindur nė njė vend tė ndryshėm nga vendi nė tė cilin jetojnė, dhe tė huajt pa shtetėsinė e vendit tė qėndrimit.

Nėse ky numėr vendoset nė raport me popullsinė e njė vendi tė caktuar, marim pėrqindjen e migrimit nė atė vend. Migrimi Neto ėshtė tregues qė i referohet numrit total tė personave qė hyjnė nė territorin e njė shteti duke hequr numrin total tė personave qė largohen nga territori i shtetit, shtetas dhe joshtetas.Burimi: Banka Boterore
Komentet dhe Analiza: ODA

Viti 2000 ka treguesin mė tė lartė nė Shqipėri sa i takon Stokut tė Emigrantėve. Nė kėtė vit numri i njerėzve tė lindur nė njė vend tė ndryshėm nga vendi nė tė cilin jetojnė, dhe tė huajt pa shtetėsinė e vendit tė qėndrimit, pėr Shqipėrinė ishte 76 695 persona. Nė vitin 2015, gjendja e emigrantėve nė vendin tonė ėshtė rreth 58 mijė persona. Ky indikator shfaqet sipas pesėvjeēareve.

Stoku Total i Migranteve Nderkombetare ne Shqiperi dhe RajonBurimi: Banka Boterore
Komentet dhe Analiza: ODA

Nė Rajon si vlerė totale Shqipėria krahasohet me Bosnjėn, pėr nga stoku i migrantėve ndėrkombėtarė ndėr vite. Vlerė tė lartė tė gjendjes sė migrantėve e shėnojnė Serbia, pėrkatėsisht 807 mijė nė vitin 2015, dhe Kroacia, 577 mijė migrantė.

Europa nė vitin 2015 shėnon mbi 85 milionė individė tė lindur nė njė shtet tė ndryshėm nga ai ku janė rezidentė, pėrfshirė refugjatėt, ndėrsa bota shėnon mbi 243 milionė individė tė kėsaj kategorie.

Stoku i migranteve nderkombetare (% e popullsise)


Burimi: Banka Boterore
Komentet dhe Analiza: ODABurimi: Banka Boterore
Komentet dhe Analiza: ODA

Rreth tre pėrqind e banorėve tė botės lindin nė njė vend tė ndryshėm nga vendi i banimit, ose janė tė huaj pa shtetėsinė e vendit tė qėndrimit. Ndėrkohė nė Europė rreth 8% e popullsisė kanė statusin e emigrantit. Shqipėria, ka njė vlerė mė tė ulėt tė kėtij indikatori, rreth 2%.

Migrimi Neto ne Shqiperi dhe Rajon
Burimi: Banka Boterore
Komentet dhe Analiza: ODA

Nė Shqipėri, ashtu si dhe nė vendet e tjera tė Rajonit, numri i personave qė hyjnė, shtetas dhe joshtetas, ėshtė mė i vogėl sė numri i personave qė dalin nga territori i vendit. Nė pesėvjeēarin 2008-2012, kanė dalė zyrtarisht nga territori rreth 92 mijė persona mė shumė se sa kanė hyrė. Nė tė njėjtin hark kohor Europa ka njė vlerė tė Migrimit Neto, nė vlera prej 5.5 milionė.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci