Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Vdekshmėria e fėmijėve nėn 5 vjeē nė Shqipėri dhe Rajon 2015

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėna lidhur me vdekshmėrinė e fėmijėve tė moshės 0 deri 5 vjeē me vitet 2013-2015. Kėto tė dhėna janė marrė nga databaza e Bankės Botėrore dhe raportojnė normėn e fėmijėve qė vdesin nė kėtė moshė nė raport me ēdo njėmijė lindje.

Nė Shqipėri norma e vdekshmėrisė sė fėmijėve 0-5 vjeē ka ndjekur trend rėnės nė harkun kohor tė 25 viteve. Nėse nė vitin 1990 humbitnin jetėn 41 fėmijė pėr ēdo 1 000 lindje, nė vitin 2015 ky indikator shėnon 14 fėmijė.Burimi: Banka Botėrore
Komentet dhe Analiza: ODA


Krahasuar me vende tė rajonit Shqipėria ka nė vitin 2015, normėn mė tė lartė tė vdekshmėrisė pėr fėmijė tė moshės 0 deri 5 vjeē. Nė ēdo 1 000 lindje janė shėnuar 14 raste tė fėmijėve nėn 5 vjeē qė kanė humbur jetė. Krahasuar me Serbinė vendi tjetėr me vdekshmėri tė lartė, Shqipėria ėshtė dy herė mė shumė raste fatale pėr fėmijė deri 5 vjeē. Kroacia ka indikatorin mė pozitiv nė rajon me 4.3 raste pėr ēdo 1000 lindje. Ky vend ka lėnė pas edhe Greqinė, shtet qė paraqiste treguesin me tė mirė nė vite tė mėparshme. Burimi: Banka Botėrore
Komentet dhe Analiza: ODA

Nėse do tė konsiderojmė rėnien me bazė vjetore tė kėtij treguesi, si njė element qė tregon pėrmirėsim tė kujdesit dhe sigurisė sė fėmijėve nėn 5 vjeē shohim se Shqipėria ka shėnuar njė rėnie me bazė vjetore tė numrit tė vdekjeve prej 3.6%. Maqedonia ėshtė shteti me rėnien mė tė madhe vjetore tė indikatorit tė vdekshmėrisė sė fėmijėve tė grupmoshės 0-5 vjeē.

Ky shtet ka pėsuar rėnie tė kėtij indikatori me mesatarisht 9.7% nė viti 2015 krahasuar me 2014. Sa mė e lartė tė jetė kjo normė, aq mė i madh ėshtė pėrmirėsimi vjetor i treguesit. Mali i Zi, ka gjithashtu njė pėrmirėsim tė lartė tė kėtij treguesi, duke shėnuar njė rėnie mesatarisht 7.7% nė vit. Ndėrkohė qė nė botė vdesin ēdo vit rreth 3.8% fėmijė mė pak, nė Shqipėri vdesin 3.6% me pak ēdo vit.Burimi: Banka Botėrore
Komentet dhe Analiza: ODA

Vdekshmėria e fėmijėve duket tė ecė nė pėrpjesėtim tė zhdrejtė me mirėqenien e njė vendi. Vendet me tė ardhura tė larta kanė njė normė tė ulėt tė vdekshmėrisė foshnjore, dhe anasjelltas.


Burimi: Banka Botėrore
Komentet dhe Analiza: ODA

Nė vitin 2015 norma e vdekshmėrisė sė fėmijėve nėn 5 vjeē (pėr 1 000 lindje) nė vendet me tė ardhura tė larta ishte 5.5, nė ato me tė ardhura tė mesme 39.9 dhe nė vendet me tė ardhura tė ulėta 76.1.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci