Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Pėrballueshmėria e shpenzimeve pėr ndėrhyrje kirurgjikale nė Shqipėri dhe Rajon

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me pėrqindjen e popullsisė nė vend e cila ėshtė e rrezikuar nga pamundėsia pėr tė pėrballuar shpenzimet pėr ndėrhyrje kirurgjikale tė mundshme me tė ardhurat personale kur ndėrhyrja kirurgjikale tejkalon dhjetė pėrqind tė totalit tė tė ardhurave vjetore. Tė dhėnat nė hulumtim janė marrė nė databazėn e Bankės Botėrore nė rubrikėn Indikatorė tė lidhur me Shėndetin.

Nė vendin tonė kryhen rreth pesė mijė ndėrhyrje pėr 100 000 banorė ēdo vit duke pėrafruar me fqinjėt tanė Serbinė, Malin e Zi dhe Greqinė. Vende tė Bashkimit Europian si Franca e Gjermania shėnojnė njė numėr ndėrhyrjesh deri tre herė mė tė lartė se vendi ynė. Ndėrkohė nė Europė kryhen rreth tetėmijė ndėrhyrje  kirurgjikale pėr njėqind mijė banorė. Mesatarja botėrore e kėtij indikatori ėshtė rreth katėrmijė e pesėqind ndėrhyrje.Burimi: Banka Boterore
Komentet dhe analiza: ODA


Rreth 27% e popullsisė shqiptare ėshtė e rrezikuar nga pėrballja me nevojėn pėr njė ndėrhyrje kirurgjikale tė paparashikuar dhe me kosto financiare tė papėrballueshme. Ky indikator ka tė bėjė me pėrqindjen e popullsisė qė rrezikon tė pėrballet me ndėrhyrje kirurgjikale tė kushtueshme tė cilat duhet t’i mbulojė me buxhetin e tij dhe ku vlera e ndėrhyrjeve tejkalon  10% tė totalit tė tė ardhurave vjetore.

Maqedonia ėshtė njė vend i rajonit me vlerė dhe risk tė lartė. Nė Maqedoni pėrllogaritet se 69% e popullsisė janė tė rriskuar pėr ta pėrballuar financiarisht njė ndėrhyrje kirurgjike tė paparashikuar. Pėrveē Maqedonisė tė gjitha vendet e tjera tė rajonit paraqiten nė rrethana mė tė lehta pėr ta pėrballuar  koston e ndėrhyrjes kirurgjikale.

Kėshtu Serbia ka 21% tė popullsisė tė rezikuar nga kostot e kirurgjisė. Kroacia 15%, Mali i Zi 11%, Greqia  me 10% tė popullsisė e rriskuar nga pamundėsia pėr tė pėrballuar shpenzime pėr kirurgji me para tė vetat. Italia, shėnon njė normė risku vetėm 5.5%. Norma Europiane e njerėzve tė rrezikuar pėr shpenzime tė larta tė paparashikuara pėr ndėrhyrje kirurgjikale ėshtė 17.6%.Burimi: Banka Boterore
Komentet dhe analiza: ODA

Njė tjetėr indikator i publikuar nga Banka Botėrore lidhur me ndėrhyrjet kirurgjikale ėshtė norma e riskut tė mospėrballimit tė ndėrhyrjeve kirurgjikale. Nė kėtė kontekst popullsia qė jeton me mė pak se 1.25 dollarė nė ditė konsiderohet  popullsi nė kushtet e mospėrballimit total tė kostove tė kirurgjisė me tė ardhura tė vetat.

Rreth 11% e shqiptarėve janė tė rrezikuar tė bien nėn kėtė normė nėse i duhet tė pėrballen me njė ndėrhyrje kirurgjikale pėr tė cilėn duhet t’i pėrballojnė tė gjitha shpenzimet me tė ardhurat e tyre personale.
Burimi: Banka Boterore
Komentet dhe analiza: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda RRUCI