Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Procedime Gjyqėsore pėr raste tė Mjekimit tė Pakujdesshėm 2015

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėna mbi tregues statistikorė qė referojnė raste tė procedimeve gjyqėsore pėr Mjekim tė Pakujdesshėm. Kjo vepėr penale ėshtė parashikuar si e tillė nė nenin 96 tė Ligjit Penal tė Republikės sė Shqipėrisė, duke cilėsuar si Mjekim tė Papėrgjegjshėm nė kufijtė e veprės penale, trajtime tė pakujdesshme tė pacientėve nga mjeku apo personeli mjekėsor, si dhe moszbatimin e terapisė apo porosive tė mjekut nga personeli mjekėsor apo farmacisti.

Kusht pėr procedim ėshtė qė veprimi tė shkaktojė dėmtim tė rėndė tė shėndetit, apo rrezikim tė jetės sė pacientit. Ky veprim sanksionohet me gjobė ose burgim deri nė pesė vite.

Viti 2015 shėnon numrin mė tė lartė tė rasteve tė proceduara nga gjykatat shqiptare pėr Mjekim tė pakujdesshėm nė harkun kohor 2004-2015 pėrkatėsisht 11 ēėshtje, si dhe numrin mė tė lartė tė personave personel mjekėsor tė dėnuar pėrkatėsisht 12 tė dėnuar. Nga kėta, shtatė janė dėnuar me gjobė dhe pesė kanė marrė masėn e dėnimit deri nė 2 vjet. Nė total gjatė kėtyre dymbėdhjetė viteve janė proceduar 41 raste dhe janė dėnuar 34 persona pėrgjegjės pėr veprėn penale tė Mjekimit tė Pakujdesshėm.Burimi: Ministria e Drejtėsisė
Komentet dhe Analiza: ODA


Njė tjetėr vit me numėr tė lartė procedimesh tė kėsaj vepre penale ėshtė viti 2009, nė tė cilin janė shėnuar dhjetė ēėshtje tė hetuara dhe kėto ēėshtje janė shoqėruar me dėnim pėr gjashtė autor tė shpallur fajtor, ndėrsa pjesa tjetėr e personave nėn akuzė janė deklaruar tė pafajshėm. Nuk kemi njė informacion pėr institucionet shėndetėsore ku ėshtė kryer mjekimi i pakujdesshėm apo sektorin e shėrbimit shėndetėsor publik apo privat.

Kjo vepėr penale, nė praktikėn shqiptare nuk shoqėrohet me sanksione tė modelit dėnime plotėsuese. Nė analogji me ligje penale mė moderne dhe efikase, nė rast gjykimi dhe dėnimi mjeku apo personeli mjekėsor qė shpallet fajtorė pėr kėtė veprim do duhej ti nėnshtrohej proceseve tė rikualifikimit ose ti hiqej e drejta e ushtrimit tė profesionit. Gjithashtu kėto procedime ėshtė e nevojshme tė shoqėrohen edhe me dėmshpėrblime monetare tė dėmit tė shkaktuar nė pakujdesi.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci dhe Kejsi Kosta