Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Procedime Gjyqėsore pėr mosdeklarim dhe fshehje tė pasurisė nga Funksionarė tė Lartė Publik 2005-2015

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi tė dhėna statistikore pėr raste tė procedimeve gjyqėsore pėr veprat penale tė parashikuara nė nenin 257 / a Refuzimi pėr Deklarimin, Mosdeklarimin, Fshehje  ose Deklarimi i Rremė i Pasurive, Interesave Private tė Personave tė Zgjedhur dhe Nėpunės Publik ose ēdo personi tjetėr qė ka detyrim ligjor pėr Deklarim. Me njė ligj tė veēantė,  ėshtė pėrcaktuar njė kategori e funksionarėve tė lartė publik dhe tė zgjedhurve pėr pėrfaqėsim, tė cilėt ēdo vit kanė detyrim tė plotėsojnė njė deklaratė me tė dhėna pasurore dhe tė autorizojnė kontrollin publik tė vėrtetėsisė. Ky ligj detyron gjithashtu edhe deklarim fillestar tė tė gjitha aseteve nė datėn e marrjes sė njė detyre apo mandati. Mos respektimi i detyrimit ligjorė nga subjekte nė fjalė pėrbėn vepėr penale tė parashikuar nga Neni 257 / a i Kodit Penal.

Ky nen ka dy paragrafė ku paragrafi i parė parashikon refuzimin pėr deklarim ose mosdeklarim tė pasurisė, interesave private tė personave tė zgjedhur ose nėpunėsve publikė ose i ēdo personi tjetėr qė ka detyrimin ligjor sipas ligjit. Ky veprim konsiderohet vepėr penale pasi tė jetė evidentuar mė parė si shkelje administrative, dhe tė jenė marrė masa apo sanksione tė karakterit administrativ. Nė rast se mosdeklarimi ka vijuar edhe pas kėtyre masave atėherė konsiderohet se  pėrbėn kundėrvajtje penale e cila dėnohet me gjobė ose me burgim deri nė 6 muaj. Ndėrsa paragrafi i dytė pėrkon me rastet e fshehjes ose deklarimi tė rremė tė pasurive dhe interesave private, tė personave tė zgjedhur dhe nėpunėsve publik, ose i ēdo personi tjetėr qė ka detyrimin ligjor pėr deklarim. Vepra penale e parashikuar nė paragrafin e dytė  dėnohet me gjobė ose me burgim deri nė tre vjet.

Sipas tė dhėnave tė Vjetarėve Statistikor tė Ministrisė sė Drejtėsisė rezulton qė nė vitet 2005 deri 2015, janė proceduar dhe janė dėnuar me vendim gjyqėsor nė total 67 subjekte individ. Konkretisht pėr paragrafin e parė tė nenit qė pėrkon me Mosdeklarim apo Refuzim pėr Deklarim, janė proceduar nė dhjetė vite, nė total 45 individ, dhe janė dhėnė nga gjykatat 44 vendime. Nė vitet 2005, 2007 dhe 2010 nuk kemi asnjė tė ēėshtje  tė regjistruar pėr gjykim, e pėr pasojė tė dėnuar pėr kėtė kundravajtje penale. Viti 2015 shėnon numrin mė tė lartė tė ēėshtjeve dhe autorėve pėr kėtė figurė vepre penale.Burimi: Vjetar Statistikor, Ministria e Drejtėsisė 2005-2015       
Komente dhe Analiza: ODA


Pėr paragrafin e dytė tė kėtij neni (257/a) qė pėrkon me fshehje ose deklarim tė rremė tė pasurisė dhe interesave na rezultojnė nė dhjetė vite  20 procedime gjyqėsore dhe 22 tė dėnuar. Numri mė i lartė i procedimeve ėshtė shėnuar nė vitin 2015. Vitet 2005 – 2007 pėrkojnė me mungesė procedimesh gjyqėsore pėr kėtė vepėr penale.
Burimi: Vjetar Statistikor, Ministria e Drejtėsisė 2005-2015       
Komente dhe Analiza: ODA

Inspektorati i Lartė i Deklarimit dhe Kontrollit tė Pasurive dhe Konfliktit tė Interesit ILDKPKI ėshtė institucioni i pavarur qė ka kompetencė mbi procesin e Deklarimit dhe Kontrollit. Ky institucion referon pranė organit tė akuzės rastet qė pėrkojnė me veprime tė parashikuara si kundravajtje dhe vepra penale nė kontekstin e nenit 257/a. Jo ēdo rast i referuar me kallėzim penal nga Inspektorati regjistrohet pėr procedim penal nga organi i hetimit Prokurori.

Nė vitet 2008 – 2014 ky institucion ka referuar nė Prokurori 187 raste. Vetėm nė vitin 2014 janė 114 funksionar tė lartė tė kallėzuar. Pėr njė pjesė tė mirė tė kallėzimeve tė bėra nga Inspektorati, prokuroria nuk ka filluar procedim penal duke i konsideruar tė pabazuara argumentet e paraqitura nga ILDKPKI.
Burimi: Vjetar Statistikor, Ministria e Drejtėsisė 2005-2015       
Komente dhe Analiza: ODA

Pėrgjithėsisht nuk kemi vendime gjyqėsore pėr kėtė vepėr penalė, qė tė pėrkojnė me shpallje fajtorė dhe dėnime pėr zyrtarė tė lartė apo politikan tė zgjedhur.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Kejsi Kosta