Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Buxheti Faktik pėr Shėrbimin Spitalor 2015

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėna lidhur me buxhetin faktik tė shpenzuar pėr shėrbimin spitalor me vitet 2014-2015. Ky buxhet ka tė bėjė me shpenzime pėr investime, paga, kosto medikamentesh, shėrbime, mirėmbajtje, rimbursim ilaēesh, etj. Ky artikull realizohet pėrmes Monitorimit tė Transaksioneve tė Thesarit , proces qė mundėsohet nga platforma Spending Data Albania.

Nė vitet 2012-2015 buxheti faktik pėr shėrbimin spitalor nė Republikėn e Shqipėrisė varion nga 13.4 nė 19.5 miliardė lekė. Viti qė shėnon buxhetin mė tė lartė ėshtė viti 2014 me njė buxhet prej 19 460 556 604 lekė, ndėrsa viti me buxhetin mė tė ulėt ėshtė viti 2012 me njė vlerė buxheti prej 13 351 403 088 lekė.Burimi: Spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA


Buxheti i Qendrės Spitalore Universitare “Nėnė Tereza” nė vitin 2015 ishte 5.4 miliardė lekė, pra 34% e buxhetit total pėr shėrbimin spitalor nė Republikėn e Shqipėrisė. Spitali Ushtarak, i cili sė fundmi ka ndryshuar emrin nė Spitali i Traumės ka pasur njė buxhet faktik prej 835 milionė lekėsh nė vitin 2015, pra rreth 5% e totalit. Sanatoriumi, nga ana tjetėr si njė spital jo mė pak i rėndėsishėm me vendndodhje nė Tiranė, ka pasur njė buxhet prej 3% ndaj totalit, pra 482 milionė lekė.Burimi: Spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA

Gjatė vitit 2015 spitali me buxhetin faktik mė tė madh pas Qendrės Spitalore Universitare “Nėnė Tereza” ka qenė Drejtoria e Spitalit Shkodėr me njė buxhet tė ekzekutuar prej 702 235 906 lekėsh, ndėrsa nė vitin 2014 ka qenė Drejtoria e Spitalit Fier me njė buxhet prej 645 191 485 lekėsh.Burimi: Spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODABurimi: Spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA

Spitalet Rajonale tė cilat kanė shpenzuar mė shumė nga buxheti i shtetit nė harkun kohor 2012-2015 janė spitalet e Shkodrės, Elbasanit dhe Vlorės. Gjatė vitit 2012 buxheti faktik i spitaleve dhe shėrbimeve rajonale nė total ka qenė 47% e totalit tė buxhetit faktik tė shėrbimit spitalor, ndėrsa nė vitin 2015 ky raport ėshtė zvogėluar nė 43% tė totalit.
Burimi: Spending.data.al
Komentet dhe analiza: ODA

Tė gjitha transaksionet sipas vlerės, datės, pėrshkrimit tė shpenzimit dhe pėrfituesit janė tė aksesueshme me tė dhėna autentike tek Spending Data Albania, Monitorim i Thesarit tė Shtetit.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda RRUCI