Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Tendera tė zhvilluar me njė konkurent tė vetėm, pėr periudhėn Korrik 2015 - Shtator 2016

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania, po hulumton mbi konkurueshmėrine e Tenderave tė zhvilluar nga 61 Bashkitė/Njėsitė e Qeverisjes vendore, konkretisht tenderat tė cilat janė zhvilluar me njė operator tė vetėm ekonomik.
Kjo analizė pėrfshin tenderat e shpallur nga data 20 Korrik 2015 deri nė Shtator 2016. Periudhė qė pėrkon me ndarjen e re administrative territoriale.

Nė total janė zhvilluar 207 procedura me 1 konkurent tė vetėm dhe Fondi Limit total pėr kėto procedura ėshtė 1.9 miliard lekė. Numrin mė tė lartė e ka Qeverisja vendore Tiranė: 22 tendera me fond limit 159 milionė lekė. Mė pas renditen qeverisja vendore Elbasan dhe Korēė, pėrkatėsisht me 15 procedura tė zhvilluara me njė operator tė vetėm.

Tenderat me konkurent te vetėm karakterizohen nga mungesė eficence qė vjen si pasojė e mungesės sė konkureshmėrisė ose nė raste tė caktuara, si pasojė e kritereve kufizuese apo klienteliste nga ana e Autoriteteve Kontraktore.

Burimi: app.gov.al
Kontribuoi: Open Procurement Albania

Pėr sa i pėrket totalit tė Fondit Limit tė shpallur pėr tenderat me 1 konkurent tė vetėm, kryeson Qeverisja vendore Vorė me 238 milion lekė, pėr 5 tendera tė shpallur. Mė pas renditen Qeverisja vendore Rrogozhinė me 207 milion lekė pėr 3 procedura, dhe Qeverisja vendore Malėsi e Madhe, 201 milion lekė pėr 4 procedura.
Burimi: app.gov.al
Kontribuoi: Open Procurement Albania

Diferenca midis vlerės sė ofertave fituese dhe fondit limit ėshtė njė indikator i rėndėsishėm mbi efiēencėn e shpėrndarjes sė Fondeve Publike. Sa mė i ulėt niveli i konkurueshmėrisė, aq mė e ulėt ėshtė kjo diferencė. Kjo pasqyrohet edhe nė tabelėn e mėposhtme. Pėr Njėsitė Mallakastėr, Sarandė, Delvinė, Kurbin, Skrapar, Kukės, Klos, Rrogozhinė, Vorė, Kuēovė, Kolonjė dhe Has, diferenca nė % pėr tenderat e zhvilluar me 1 operator tė vetėm ekonomik ėshtė 0%.

Marzhi i kursimit total nga procedurat me 1 konkurent tė vetėm eshte 0.1%, ndėrkohė qė pėr totalin e tenderave, ky marzh ėshtė shumė herė mė i lartė, 10%.

Diferenca nė % midis Fondit Limit dhe Vlerės FitueseBurimi: app.gov.al
Kontribuoi: Open Procurement Albania

Nė analizėn e mėsipėrme, nuk janė pėrfshirė tenderat e lėndėve djgėse, pėr tė cilat oferta fituese pėrcaktohet me Marzh Fitimi, dhe jo vlerė fikse. Sic duket dhe nė tabelėn e mėposhtme, Tenderi Blerje gaz pėr Sobė gatimi (Bashkia Durrės) ėshtė finalizuar me marzhin mė tė lartė tė fitimit 45 %. Operatori Ekonomik i shpallur fitues, ėshtė kompani M. B. KURTI SHPK. Administratori i sė cilės. ėshtė nė hetim pėr shkelje tė barazisė nė tendera dhe falsifikim dokumentash pėr Tenderat e ushqimeve nė Burgje.
Burimi: app.gov.al
Kontribuoi: Open Procurement Albania

Operatori Ekonomik Shpresa-Al SHPK, kryeson listėn e kompanive, sipas vlerave tė kontratave tė fituara me mungesė konkurence (1 konkurent nė garė), me 4 Tendera me Vlerė totale fituese 44.6 milion lekė. Tenderat, nė tė cilat kjo kompani ėshtė shpallur fituese si operator ekonomik i vetem nė garė janė: “Transporti i fėmijėve tė shkollės Luigj Gurakuqi Tiranė”, “Blerje automjet pėr nevoja tė Bashkisė Tropojė”, “Blerje Solar pėr DNP 2 Tiranė” dhe “Blerje Karburant pėr DNP 1 Tiranė”.


Nėse do tė konsiderojmė tendera qė kanė konkurueshmėri tė lartė, sipas filtrave tė kėrkimit nė Open Procurement Albania, janė 75 procedura me mė shumė se 10 operatorė ekonomik nė garė. Tenderi me numrin mė tė lartė tė operatorėve konkurues (31 operatorė), ėshtė “Ndėrtimi i shkollės 9-vjeēare Bajram Curri 2” me Fond Limit 120 287 000 lekė, dhe vlerė fituese 80 470 382 lekė. Diferenca midis Fondit limit dhe vlerės fituese pėr kėtė tender ėshtė 33%, si pasojė e konkurueshmėrisė tė lartė.

Mė shumė tė dhėna pėr Tenderat dhe konkurueshmėrinė e tyre mund tė gjeni nė portalin Open Procurement Albania.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: OPA