Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Deputetėt, tė ardhura tė deklaruara sipas burimit tė krijimit Viti 2015 Renditje

2 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka renditur Deputetėt e Kuvendit sipas vlerave pėr tė ardhura tė deklaruara pėr vitin 2015. Deputetėt janė subjekt i deklarimit dhe kontrollit publik tė pasurive dhe konfliktit tė interesit. Deputetėt duhet tė dorėzojė nė fillim viti njė Deklaratė ku bėhen tė ditura tė ardhura, shtesa apo pakėsim tė pasurisė pėr dymbėdhjetė muaj tė vitit tė fundit.

Nė hulumtimin e ODA ėshtė bėrė renditja dhe kategorizimi sipas burimit tė tė ardhurave, e nė fund pėr totalin e tė ardhurave tė krijuara nė vitin 2015. Deklarimet e detajuara janė nė rubrikėn Para dhe Pushtet, portali Spending Data Albania. Transparenca dhe kontrolli publik pėrmes publikimit nė format tė mirė strukturor bėhet si pjesė e aktiviteteve tė Programit Para Pushtet dhe Polikė (MGP).

Deputeti mė i paguar pėr punė si deputet dhe tė tjera angazhime profesionale, gjatė vitit 2015 rezulton zoti Anastas Angjeli, i cili ka tė ardhura nga Kuvendi nė vlerėn dy pikė gjashtė milionė lekė, dhe tė ardhura nga mėsimdhėnie nė universitete jo publike rreth dy pikė nėntė milionė lekė.

Njėqind e katėr deputetė kanė deklaruar se kanė tė ardhura nga paga dhe shpėrblime tė punės vetėm pėr funksionin e deputetit.  Ndėrsa pjesa tjetėr kanė dhe tė ardhura nga paga dhe shpėrblime edhe nė detyra tė tjera si anėtarė tė Kėshillit tė Ministrave apo pranė institucioneve tė edukimit universitar.

Per me shume klikoni KETU

Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania   
Komentet dhe Analiza: ODA


Njėmbėdhjetė Deputetė tė Kuvendit tė Shqipėrisė deklarojnė se kanė pėrfituar bonuse nė vitin 2015. Vlerėn mė tė madhe tė tė ardhurave nga bonuse e ka deklaruar Alban Zeneli, i cili ka pėrfituar tre pikė dy milion lekė  me Vendim tė Kėshillit tė Ministrave si pagesė pėr shpenzime pėr mjekim.

Per me shume klikoni KETU

Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania   
Komentet dhe Analiza: ODA

Anastas Angjeli ėshtė deputeti i vetėm qė deklaron Tė ardhura si Kėshilltarė apo Anėtarė Bordesh pėr vitin 2015.

Per me shume klikoni KETU

Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania   
Komentet dhe Analiza: ODA

Tė ardhurat nga interesa nga depozita bankare, letra me vlerė dhe obligacione ėshtė njė tjetėr formė pėrfitimi tė ardhurash. Janė tridhjetė e tre deputet qė deklarojnė tė ardhura tė vitit 2015 nga ky burim. Deputeti me vlerėn mė tė lartė tė kėtyre tė ardhurave ėshtė deputeti Ben Blushi, i cili deklaron tė ardhura nga obligacione nė vlerėn 2 437 986 lekė. Zonja Liljana Elmazi dhe zoti Genc Ruli pasojnė listėn.

Per me shume klikoni KETU

Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania   
Komentet dhe Analiza: ODA

Tė ardhura nga interesa nga depozita bankare, tituj dhe obligacione pėr Deputet tė Kuvendit, Viti 2015

Vlera ne Leke


Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania   
Komentet dhe Analiza: ODA

Dyzetė deputetė tė Kuvendit pėrfitojnė tė ardhura nga qiratė. Deputeti qė ka pėrfituar mė shumė tė ardhura nga qiratė ėshtė Astrit Veliaj me njėzet e pesė pikė shtatė milionė lekė. Piro Kapurani gjithashtu ka pėrfituar njė vlerė tė konsiderueshme si tė ardhura nga qiratė, pėrkatėsisht trembėdhjetė pikė tre milionė lekė. Pesėmbėdhjetė deputet rezultojnė me tė ardhura nga qiratė mė tė larta se tė ardhurat e pagės pranė kuvendit.

Per me shume klikoni KETU

Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania   
Komentet dhe Analiza: ODA

Tek kategoria tė ardhura nga biznese dhe sipėrmarrje rezulton deputeti Tom Doshi nė krye tė listės me njėqind e njėmbėdhjetė milionė lekė tė ardhura nga bizneset. Eduard Selami deklaron tė ardhura ne vlerė pesėdhjetė e gjashtė mijė dollarė amerikan  nga njė biznes nė SHBA dhe Dashamir Peza deklaron tė ardhura nga biznesi prej dy pikė katėr milion lekė. Tė tjerė deputet kanė tė ardhura tė sipėrmarrjeve, bizneseve dhe ndarje e dividendėve, por ato janė tė kategorizuara si tė ardhura tė personave tė familjes.

Per me shume klikoni KETU


Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania   
Komentet dhe Analiza: ODA

Publikimet dhe e Drejta e Autorit, janė njė tjetėr mėnyrė pėrfitimi tė ardhurash. Edi Rama kryeson listėn e kėsaj kategorie me dy milion e gjashtėqind e nėntėdhjetė e katėr mijė e nėntė lekė, tė ardhura nga krijimtaria e tij artistike shitur dhe arkėtuar nė vitin 2015. Kjo vlerė ėshtė pėrfituar nga shitja e librit “Kurban” gjatė kėtij viti, si dhe nga shitje tė veprave artistike.

Kryeministri njėkohėsisht deputet ka specifikuar se kjo ėshtė vlera neto e pėrfituar pasi janė zbritur tatimet mbi tė ardhurėn personale. Ben Blushi  mban vendin e dytė nė renditje me  dy milion lekė tė ardhura. Njė vit mė parė 2014, shitjet e librave pėr Ben Blushin garantuan pesė milion lekė tė ardhura pėrmes UET dhe Fondacionit pėr Liri Ekonomike.

Per me shume klikoni KETU

Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania   
Komentet dhe Analiza: ODA

Renditja e deputetėve sipas tė ardhurave mė tė larta tė personave tė familjes, kryesisht bashkėshortė apo partnerė e kryeson zoti Anastas Angjeli, pasi zonja Greta Angjeli ka siguruar gjatė 2015 tė ardhura vetėm nga punėsimi pranė AAEF vlerėn njėqind e njėzet e pesė mijė e pesėqind e shtatėdhjetė e katėr dollarė. Familja Angjeli kryeson nė renditjen sipas kategorisė tė ardhura nga persona tė familjes sė deputetit, pasuar nga familja Berisha, familja Ruci dhe familja Dokle.

Tė ardhura tė personave pjesė e Certifikatės Familjare pėr Deputet tė Kuvendit, Viti 2015

Per me shume klikoni KETU

Vlera ne Leke
Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania   
Komentet dhe Analiza: ODA

Sa i takon pagave pėr bashkėshortėt apo partnerėt lista e kryesuar nga zonja Angjeli pasohet nga bashkėshorti i deputetes Olta Xhacka zoti Artan Gaēi, njėkohėsisht deputet, dhe pason me zotin Florion Mima e zonjėn Mimoza Hafizi. Kryeministri mban renditjen me numėr 14 sa i takon tė ardhurave nga bashkėshortėt e deputetėve, duke mbetur pas anėtarėve tė grupit tė tij parlamentar si Klodiana Spahiu apo Taulant Balla. 

Tė ardhura tė personave  Bashkeshorti/Bashkeshortja pėr Deputet tė Kuvendit, Viti 2015

Vlera ne Leke


Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania   
Komentet dhe Analiza: ODA


Tė Ardhura nga Detyrime tė Shlyera nga tė Tretė, ėshtė njė tjetėr burim tė ardhurash pėr deputetėt e Kuvendit. Kėto tė ardhura janė kryesisht hyrje qė vinė nga shitja e pasurive apo detyrime tė tjera kontraktore. zoti Omer Mamo, deputet i Partisė Drejtėsi, Integrim dhe Unitet kryeson renditjen pėr kėtė kategori. Nė kėtė renditje na shfaqet edhe ēifti o deputetėve Meta dhe Kryemadhi, renditur nė pozicionin numėr tetė, tė cilėt kanė deklaruar gjatė vitit 2015 hyrje nė llogari pėr njė shitje apartamenti tė realizuar qė nė vitin 2014.

Tė Ardhura nga Detyrime tė Shlyera nga tė Tretė pėr Deputet tė Kuvendit, Viti 2015

Per me shume klikoni KETU

Vlera ne LekeBurimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania   
Komentet dhe Analiza: ODA

Shtatė deputetė tė Partisė Socialiste Dade, Ruci, Baraj, Shalsi, Xhafaj dhe Brace kanė pėrfituar tė ardhura nga njė Vendim Gjyqėsor ku ata kanė paditur institucionin e Kuvendit pėr ndalesa nga paga gjatė ushtrimit tė detyrės sė deputetit mandati i mėparshėm (pėrpara vitit 2013). Kėtė vendim e kanė fituar edhe tė tjerė deputet socialist tė cilėt kanė preferuar ta deklarojnė sė bashku me pagėn.

Tė Ardhura nga Vendim Gjyqėsor nė favor tė kthimit tė ndalesave tė pagės pėr Deputet tė Kuvendit, Viti 2015

Per me shume klikoni ketu

Vlera ne Leke


Burimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania   
Komentet dhe Analiza: ODA

Nė pėrfundim duke pėrllogaritur tė ardhura totale tė deklaratės sė secilit deputet, ku pėrfshihen tė gjitha kategoritė e sipėr shėnuara e njėkohėsisht tė ardhurat e personave tė familjes nė detyrim pėr deklarim, rezulton qė renditjen e kryeson zoti Tom Doshi pasuar nga zoti Anasatas Angjeli dhe zoti Sali Berisha.

Per me shume klikoni KETUBurimi: rubrika Para dhe Pushtet, portali Spending data Albania   
Komentet dhe Analiza: ODA

Nė pėrllogaritje tė ardhurat apo tė hyrat e deklaruara pėr vitin 2015, deklarimet nė valutė tė huaj janė konvertuar nė monedhėn lekė shqiptar sipas kursit mesatar vjetor pėr 2015 nga Banka e Shqipėrisė. Ēdo kategorizim dhe renditje pėrkon me pasuri tė shtuara gjatė vitit 2015 dhe jo me tėrėsinė e pasurisė sė deklaruar nga deputetėt. Tė detajuara kėto tė dhėna pėr secilin deputet janė nė rubrikėn Para dhe Pushtet tė portalit Spending Data Albania. Po aty ju mund tė gjeni deklarimet vjetore dhe deklarime fillestare tė pasurisė pėr Deputet dhe Funksionar tė tjerė tė lartė. Gjitashtu tabelat me renditje pėr tė gjithė Deputetėt mund tė shkarkohen nė versionin Excel.

Sipas deklaratave tė deputetėve pėr vitin 2015 rezulton qė njė deputet fiton mesatarisht mbi 8.37 milionė lekė nė vit ose mbi 697 429 lekė nė muaj, mesatare kjo pesė herė mė e lartė se paga si deputet.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA (Komente dhe Analiza: ODA; Pėrpunim tė dhėnash: G.Rruci; Integrim tė dhėnash: E.Hoxha dhe Sh.Hajna)