Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Buxheti pėr Komisionin Qėndror tė Zgjedhjeve pėr periudhėn 2003-2011

9 vite mė parė
share()?>

Komisioni Qėndror i Zgjedhjeve (KQZ) ėshtė institucioni pėrgjegjės pėr administrimin e zgjedhjeve nė Shqipėri. Ai financohet nga Buxheti i Shtetit dhe ėshtė insitucion i pavarur nga Qeveria Qėndrore. KQZ e realizon aktivitetin e saj nėpėrmjet dy programeve: Planifikim, Menaxhim, Administrim dhe Zgjedhjet e Pėrgjithshme dhe Lokale.


 

Burimi i tė dhėnave: Ministria e Financave
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Shuma e parave tė alokuara nga Buxheti i Shtetit pėr KQZ-nė wshtw nė varėsi tė organizimit tė zgjedhjeve nė vend.

Programi “Planifikim, Menaxhim, Administrim”, duke qenė se lidhet drejtpėrsėdrejti me shpenzimet e funskionimit tė insitucionit, ka njė luhatje shumė tė vogėl, kryesisht rritėse.

Programi i dytė, qė zė dhe peshėn kryesore, “Zgjedhjet e pėrgjithshme dhe lokale”, nga 23 milonė lekė qė ka qenė nė vitin 2005 (vit i zgjedhjeve tė pėrgjithshme) ka vajtur nė 500 milionė lekė nė 2006-n (rreth 21 herė mė i lartė) dhe 250 milionė nė 2007-n (vit i zgjedhjeve lokale). 

Zgjedhjet e pėrgjithshme tė vitit 2009 janė administruar nėpėrmjet njė fondi prej 600 milionė lekėsh dhe po kaq janė parashikuar pėr zgjedhjet lokale tė vitit 2011. Kėto vite shėnojnė dhe shifrat mė tė larta tė shpenzuara ndonjėherė pėr organizimin e zgjedhjeve nė vend nga KQZ. Ajo ėshtė 16 herė mė e lartė se sa nė vitin 2004 dhe 25 herė mė e lartė se sa nė vitin 2005.


Tė dhėnat pėr vitet 2003, 2004, 2005, 2006, 2011 iu pėrkasin Buxhetit tė Konsoliduar fillestar
Tė dhėnat pėr vitin 2007 iu pėrkasin Buxhetit Suplementar
Tė dhėnat pėr vitet 2009, 2009, 2010 iu pėrkasin Buxhetit tė Konsoliduar  pas Aktit Normativ

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc