Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Kontrata Publike tė Bashkive sipas Ēmimit pėr njėsi. Kush blen mė shtrejtė dru zjarri pėr Qendrat Arsimore

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania, po hulumton mbi vlera tė kontratave publike pėr blerje artikujsh sipas njėsive. Kontratat Publike janė kontrata tė financuara me para tė taksapaguesve. Ato lidhen me qėllim realizimin e punėve, shėrbimeve apo furnizimeve publike. Finalizimi i tyre bėhet pėrmes procedurave tė prokurimit publik.

Vlera e kontratave parashikohet pėrmes njė fondi limit tė caktuar, dhe mė pas vendoset sipas ofertave tė pjesėmarrėsve nė garė. Vlera e Ofertės duhet tė jetė e drejtė, dhe e pėrcaktuar nė konkurrim tė lirė mes operatorėve. Sa mė e rregullt tė jetė gara publike, aq mė me eficencė shpenzohen paratė e taksapaguesve pėrmes kontratave.  Nė rastin nė fjalė Open Data Albania, bazuar nė tė dhėna tė databazės sė Agjensisė sė Prokurimeve Publike, ka analizuar ēmimin pėr njėsinė 'Dru Zjarri' kryesisht pėr shkollat dhe konviktet sipas Autoriteteve Kontraktuese, institucione buxhetore tė njėsive tė qeverisjes vendore Bashki.

Analiza vlerėson se cili ėshtė tenderi dhe kontrata me ēmimin mė tė lartė pėr njėsi, sipas:  a. fondit limit tė shpallur dhe b. vlerės sė ofertės fituese. Kjo analizė ėshtė realizuar pėr periudhėn 2015 dhe 2016 pėr njėsi tė qeverisjes vendore sipas ndarjes sė re administrative dhe territoriale. Nė analizė ėshtė marrė edhe diferenca mes ēmimit pėr njėsi parashikuar nė fondin limit caktuar nga Autoriteti Prokurues, dhe ēmimit pėr njėsi vendosur sipas ofertės sė shpallur fituese. Pėr tendera qė janė ende duke u zhvilluar, ėshtė bėrė vlerėsimi vetėm pėr vlerėn pėr njėsi sipas fondit limit tė parashikuar nga Institucioni.

Vlerat ndryshojnė ndjeshėm nga njė bashki nė tjetrėn. Kėshtu nėse nė Tiranė njė metėr stere ėshtė blerė me 7333 lekė, nė Pėrmet apo Korēė  e njėjta njėsi ėshtė blerė me vlerė tre herė mė tė vogėl. Nė ēmimin e vendosur ndikojnė mjaft kritere ku mė tė rėndėsishme janė konkurrenca dhe gara e rregullt pa ndėrhyrje.

Vlerė fond limit pėr njėsi VS Ēmim ofertė fituese pėr njėsi (metėr sterė) Vlera nė Lekė pa TVSH*Pėr Bashkinė Korcė, Maliq dhe Drejtorinė Nr.2 tė Punėtorėve nuk ėshtė shpallur ende Oferta Fituese

Burimi: app.gov.al
Kontribuoi: Open Procurement Albania

Autoriteti qė parashikon ēmimin mė tė lartė pėr njėsi ėshtė Drejtoria Nr.3 e Punėtorėve Tiranė me ēmimin 7 527 lekė pėr metėr stere. Vlera totale e kontratės ėshtė 5 166 670 lekė, lidhur nė datėn 28.12.2015 me kontraktorin ALCANI SHPK. Lloji i procedurės ėshtė Kėrkesė pėr Propozim. Nė garė morri pjesė vetėm njė konkurrent. Sasia e blerė ėshtė 686.4 metėr stere. Ēmimi vec furnizimit me lėndėn e blerė, parashikon edhe kosto tė shėrbimit tė transportit nė territorin e mbuluar nja kjo Drejtori. Kjo kontratė ndėrmjet Drejtorisė Nr.3 tė Punėtorėve Tiranė dhe Kompanisė ALACNI SHPK  ėshtė ripėrsėritur me procedurė negocimi tė drejtėpėrdrejtė (pa garė) nė datėn 17.02.2016 me vlerė 5 191 670 tė fondit limit.

Shpallja e tretė e kėsaj Drejtorie pėrkon me datėn 03.08.2016 dhe ēmimi pėr njėsi sipas fondit limit ėshtė 7 333 lekė pėr metėr stere. Fondi limit total ėshtė 6 013 330 dhe sasia e kuotuar me kėtė fond ėshtė 820 mst. Edhe kėtė prokurim e ka fituar e njėjta kompani duke paraqitur njė ofertė tė barabartė me fondin limit. Procedura ėshtė karakterizuar nga mungesė konkurencė e cila ėshtė pasojė e disa kritereve tepėr kufizuese tė shpalljes sė datės 22.06.2016. Po pėr territorin e bashkisė Tiranė, kemi vlera tė larta edhe nė shpalljet e njė drejtorie tjetėr tė kėsaj njėsia qė ėshtė Drejtoria nr 2.

Ēmimi pėr metėr stere pėr kėtė institucion ėshtė 6 131 lekė pėr metėr stere. Bashkitė Krujė dhe Kukės pasojnė me ēmime sipas shpalljeve pėr fondin limit nė vlera 4000 lekė dhe 3500 lekė. Nė nivele mė tė ulėta qėndrojnė shpalljet e bashkive Korēė dhe Pėrmet. I njėjti raport qėndron edhe sa i takon ofertave.
Burimi: app.gov.al
Kontribuoi: Open Procurement Albania
Burimi: app.gov.al
Kontribuoi: Open Procurement Albania

Diferencėn mė tė lartė mes 'Vlerės pėr njėsi sipas fondit limit' me 'ēmimin pėr njėsi sipas ofertės fituese' e paraqet Bashkia Krujė ku diferenca qėndron nė nivelin 19% , bėhet fjalė pėr Blerje me Vlerė tė Vogėl, me Fond Limit 400 000 lekė dhe Ofertė Fituese 325 000 lekė.

 Kėtė bashki e pasojnė autoritete tė tjera prokuruese si Bashkia Pėrmet me 8 %, dhe Bashkia Durrės me 6%. Sa mė e lartė tė jetė diferenca aq mė shumė ka ndikuar konkurenca e lirė nė pėrftimin e njė oferte qė garanton efiēencė me fondet publike.

Burimi: app.gov.al
Kontribuoi: Open Procurement Albania

Renditja sipas Cmimit/Njėsi (mst) Dru Zjarri. Cili Autoritet blen me Cmimin mė tė lartė
Burimi: app.gov.al
Kontribuoi: Open Procurement Albania

Tė dhėnat janė tė publikuara nė portalin dhe pasaportat e tenderave nė portalin Open Procurement Albania.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Eva MEQEMEJA Aranita BRAHAJ