Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Kursi Mesatar i Kėmbimit pėr Monedhat GBP, EURO, CHF, dhe USD kundrejt Lekut 2010-2015

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat lidhur me kursin mesatar tė kėmbimit valutor pėr Monedhat Pound Britanik (GBP), EURO, Franga Zvicerane (CHF), dhe Dollari Amerikan (USD)  kundrejt Lekut Shqiptar nė harkun kohor 2010-2015. Tė dhėnat janė  sipas kursit zyrtar tė Bankės sė Shqipėrisė. 

Gjatė vitit 2015 nė Shqipėri Euro ėshtė kėmbyer mesatarisht me 139.74 Lekė, USD me 125.96 Lekė, Poundi Britanik me 192.54 Lekė dhe Franga Zvicerane me 131.09 Lekė. Ky indikator ėshtė njė tregues i rėndėsishėm qė ndikon nė nivelin e ēmimeve dhe nė bilancin e pagesave.Burimi: Banka e Shqiperise
Komentet dhe Analiza: ODA

Kursi mesatar i kėmbimit nė kėto gjashtė vite ka ndryshuar ndjeshėm pėr kėto monedha. Poundi Britanik ėshtė luhatur nė vlerat nga 160.53 deri 192.54 lekė, Franga Zvicerane nė vlera nga 99.86 deri 131.09 lekė. Euro ka pėsuar mė pak luhatje kundrejt monedhės tonė duke shėnuar ndryshime mes vlerave  137.79 deri 140.33 lekė. Nga ana tjetėr Dollari Amerikan ka lėvizur mes vlerave  100.9 lekė si kufi minimal duke shėnuar edhe mesatare vjetore prej 125.96 lekė.Burimi: Banka e Shqiperise
Komentet dhe Analiza: ODA


Poundi Britanik si monedhė shėnon vlerėn mė tė lartė tė kursit mesatar tė kėmbimit kundrejt lekut nė vitin 2015 dhe vlerėn mė tė ulėt nė vitin 2010. Kursi mesatar i kėmbimit tė Poundit Britanik me Lekun ka ardhur nė rritje pėrjashto vitit 2013, i cili shėnon njė kurs mesatar mė tė ulėt se viti i mėparshėm.Burimi: Banka e Shqiperise
Komentet dhe Analiza: ODA


Euro, si njė nga valutat me numėr tė lartė transaksionesh me monedhėn vendase, ka dhe ndryshueshmėri mė tė shpeshta nė kursin mesatar tė kėmbimit. Nė vitet 2010-2015 Euro ėshtė kėmbyer me vlerė mė tė lartė nė vitin 2011 dhe me vlerė mė tė ulėt nė vitin 2010. Kursi mesatar i kėmbimit tė kėsaj monedhe me lekun ka pėsuar rėnie dy vitet e fundit.Burimi: Banka e Shqiperise
Komentet dhe Analiza: ODA

Dollari Amerikan ėshtė monedha qė ka vlerėn mė tė ulėt tė kėmbimit me lekun krahasuar me tre monedhat e tjera tė marra nė shqyrtim. Kursi mesatar i kėmbimit tė kėsaj monedhe herė ėshtė rritur e herė ėshtė ulur nga viti nė vit. Viti 2015 shėnon dhe vlerėn mė tė lartė me tė cilėn ėshtė kėmbyer kjo monedhė.
Burimi: Banka e Shqiperise
Komentet dhe Analiza: ODA

Franga Zvicerane ashtu si edhe Poundi Britanik, ka pėsuar rritje nė vlerėn me tė cilėn ėshtė kėmbyer me lekun, pėrjashtim vitit 2013, nė tė cilin vlera e kursit tė kėmbimit ėshtė mė e ulėt se ajo e vitit 2012.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda RRUCI