Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Shtetėsi tė fituara nė vende tė BE, 2009-2014

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi numrin e shtetėsive te dhėna nga vendet e Bashkimit Europian dhe EFTA pėrgjatė viteve 2009-2014.  Shtetėsitė e dhėna nga vendet e BE dhe EFTA kane pasur rritjen me te madhe te tyre ne vitin 2013, vit ne te cilin u akorduan 981 mije pasaporta te reja. Ne vitin 2014, u akorduan 889 shtetėsi te reja nga vendet e BE dhe EFTA.

Ky vit pasoi njė rėnie me 9%. Britania e Madhe pakėsoi numrin e shtetėsive tė reja tė dhėna nė kėtė vit me 40% tė totalit tė njė viti mė parė.

Burimi: EuroSTAT   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania   

Totali i shtetėsive te dhėna nga vendet e BE dhe EFTA, 2009-2014Burimi: EuroSTAT   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Gjermania, Franca, Spanja, Italia, Mbretėria e Bashkuar dhe vitet e fundit Suedia janė ndėr vendet me mė shumė shtetėsi tė dhėna ndėr vite.Burimi: EuroSTAT   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Pėr vitin 2014, Spanja ėshtė vendi qe ka dhėne numrin me te madh te shtetėsive. Pas saj vjen Italia, Mbretėria e Bashkuar, Gjermania dhe Franca. E ndare ne vlere relative, Spanja ka akorduar rreth 23% te totalit te shtetėsive te dhėna nga gjithė vendet e BE dhe EFTA, Italia rreth 15%, Mbretėria e Bashkuar rreth 14%, ndėrsa Gjermania dhe Franca me rreth 12% secila.Burimi: EuroSTAT   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Shtetėsitė e dhėna nga vendet e BE dhe EFTA u janė akorduar si shtetasve te BE dhe EFTA qe kane vendosur te marrin njė shtetėsi te re, ashtu edhe vendeve jashtė BE-sė. Rreth 88% e shtetėsive te dhėna i janė akorduar shtetasve jashtė BE dhe EFTA, 11% shtetasve te BE dhe EFTA, ndėrsa me pak se 2% individėve me shtetėsi te panjohur ose pa shtetėsi.Burimi: EuroSTAT   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Pėr vitin 2014, femrat kane pėrfituar me shume shtetėsi Europiane sesa meshkujt. Raporti nė pėrqindje ėshtė 51.8% femra qė kanė fituar shtetėsi nė njė vend tė EU-sė kundrejt 48.2 meshkuj. Vende si Kroacia dhe Islanda kanė mbi 60% tė shtetėsive tė dhėna pėr femra. Ndėrsa Rumania me 57.9%, Sllovenia me 58.5% dhe Greqia me 56.3% kanė pėrqindjet mė tė lartė pėr shtetėsi tė dhėna pėr Meshkuj.Burimi: EuroSTAT   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Nga ana tjetėr, me shume se 50% e pėrfituesve te shtetėsisė Europiane janė me pak se 32 vjeē. Grupmosha me pėrqindjen me te larte te marrjes se shtetėsisė nga vendet e BE dhe EFTA ėshtė 35-44 vjeē, ndėrsa grupmosha me pėrqindjen me te ulet ėshtė ajo mbi 55 vjeē.

Burimi: EuroSTAT   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania
Burimi: EuroSTAT   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Individėt qe kane marre me shume shtetėsi prej vendeve te BE dhe EFTA ne vitin 2014 i pėrkasin shtetit te Marokut, ku rreth 93 mije shtetas pėrfituan njė shtetėsi te re. E dyta ne liste renditet Shqipėria ku rreth 41 mije shtetas pėrfituan shtetėsi nga vendet e BE dhe EFTA, me pas Turqia me 37.5 mije, India me 35.3 mije, Ekuadori me 34.8 mije. Vendet e tjera ne liste kane me pak se 30 mije shtetas pėrfitues te njė shtetėsie nga vendet e BE dhe EFTA.

Burimi: EuroSTAT   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Vendet kryesore qe kane aplikuar pėr shtetėsi ne vendet e BE dhe EFTA, 2014Burimi: EuroSTAT   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Ne vitin 2014, rreth 41 mije shqiptare pėrfituan shtetėsi nga vendet e BE dhe EFTA duke e renditur Shqipėrinė si vendin e dyte pėrfitues te shtetėsisė nga vendet e BE dhe EFTA. Rreth 52% e shqiptareve pėrfituan shtetėsi nga vendi fqinj Italia dhe rreth 45% nga fqinji tjetėr, Greqia.
Burimi: EuroSTAT   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Vendet kryesore te BE prej te cilave shtetasit Shqiptare kane fituar shtetėsinė, 2014


Burimi: EuroSTAT   
Komente dhe Analiza: Open Data AlbaniaDataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: MSc. Ina Baja