Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Prokurime Publike me financim nga Fondi i Zhvillimit tė Rajoneve 1 janar -11 korrik 2016

4 vite mė parė
share()?>
AIS, njė organizatė joqeveritare promotore e tė dhėnave transparente open data pėr Shqipėrinė, po publikon njė analizė mbi shpėrndarjen e Fondit tė Zhvillimit tė Rajoneve sipas bashkive dhe programeve. Tė dhėnat analizojnė programe dhe vepra tė shpallura pėr tenderim nė periudhėn 1 janar deri 11 korrik 2016. Nė informacion nuk janė pėrfshirė programe nėn financim tė cilat janė tenderuar mė parė, apo janė nė pritje pėr shpallje tenderimi.

Bazuar nė tė dhėna tė databazės Prokurime Transparente Open Procurement.al nė kėtė periudhė me buxhetim nga Fondi i Zhvillimit tė Rajoneve, janė tenderuar 33 projekte investimi me vlerė fondi limit pa TVSH prej 3 364 641 521 (tre miliard e treqind e gjashtėdhjetė e katėr milion e gjashtėqind e dyzet e njė mijė e pesėqind e njėzet e njė lekė).

 Kėto 33 tendera pėr investime, tė mbėshtetura nga Fondi i Zhvillimit tė Rajoneve janė shpėrndarė pėr njėzet e pesė njėsi tė qeverisjes vendore. Bashki qė kanė tenderuar mė shumė se njė investim me buxhetim nga ky Fond, janė: Bashkia Ura Vajgurore me 3 tendera dhe Bashkitė Tiranė, Memaliaj, Divjakė, Elbasan, Patos, Pukė dhe Gjirokastėr.

Bazuar nė vlera Bashkia me buxhetim mė tė lartė nga ky fond pėr tendera tė shpallur nė kėtė periudhė ėshtė ajo e Tiranės pasuar nga Kruja. Nė listėn e dhjetė bashkive mė tė financuara nga ky fond janė edhe  bashkitė Tiranė, Krujė, Gjirokastėr, Ura Vajgurore, Memaliaj, Divjaka, Elbasani, Patosi, Kurbini dhe Delvina.
Burimi i Informacionit: Open Procurement Albania http://www.openprocurement.al/sq/tender/list/keyword/Fondi%20i%20Zhvillimit%20te%20Rajoneve?
Komentet dhe analiza: ODA

Investime, Tendera tė financuar nga Fondi i Zhvillimit tė Rajoneve, sipas Vlerės sė Prokuruar dhe Bashkive 1 janar - 11 korrik 2016Burimi i Informacionit: Open Procurement Albania http://www.openprocurement.al/sq/tender/list/keyword/Fondi%20i%20Zhvillimit%20te%20Rajoneve?
Komentet dhe analiza: ODA

Nė kėtė listė me tridhjetė e tre tenderime pėr njėzet e pesė bashki, janė vetėm tre njėsi tė qeverisura nga kryebashkiak tė njė force politike tė djathtė.  Pjesa tjetėr prej njėzet e dy njėsish pėrfituese, janė bashki tė qeverisura nga kryebashkiak tė forcave politike tė majta. Nė total fondi limit i kėtyre investimeve ėshtė shpėrndarė nė 94% e totalit tė vlerės sė vėnė nė dispozicion nga Fondi i Zhvillimit tė Rajoneve, tek bashki tė drejtuara nga kryebashkiak nga forca politike tė majta dhe 6% drejt bashkive drejtuar nga kryebashkiak tė forcave politike tė djathta.Burimi i Informacionit: Open Procurement Albania http://www.openprocurement.al/sq/tender/list/keyword/Fondi%20i%20Zhvillimit%20te%20Rajoneve?
Komentet dhe analiza: ODA

Nėse shikojmė sipas projekteve, vlerėn mė tė lartė tė financimit e ka pėrfituar investimi pėr Rikualifikimin Urban tė Sheshit Skėnderbej, Faza e Parė, pasuar po nga njė investim nė Bashkinė e Tiranės, si dhe ėshtė Rikualifikim Urban i Bllokut Nr. 1 Lapraka, (kufizuar nga rrugėt Don Bosko, Shinat e Trenit Filanto, Turhan Pashė Pėrmeti, Ibrahim Pashė Bushatlliu, Lord Bajron, Riza Cuka, Learton Vathi, Pandi Dardha  dhe rruga Dritan Hoxha. Projekti i tretė sipas tenderimeve me vlerė mė tė financuar pėr kėtė periudhė, ėshtė Zgjerim i Rrugės hyrėse tė qytetit tė Krujės, parkimi dhe Rikualifikimi i Qendrės sė Qytetit.Burimi i Informacionit: Open Procurement Albania http://www.openprocurement.al/sq/tender/list/keyword/Fondi%20i%20Zhvillimit%20te%20Rajoneve?
Komentet dhe analiza: ODA


Burimi i Informacionit: Open Procurement Albania http://www.openprocurement.al/sq/tender/list/keyword/Fondi%20i%20Zhvillimit%20te%20Rajoneve?
Komentet dhe analiza: ODA


Projektet dhe Natyra e Financimit tė Tenderave te Financuar nga Fondi i Zhvillimit tė Rajoneve 1 Janar - 11 Korrik 2016Burimi i Informacionit: Open Procurement Albania http://www.openprocurement.al/sq/tender/list/keyword/Fondi%20i%20Zhvillimit%20te%20Rajoneve?
Komentet dhe analiza: ODA

Ajo qė bie nė sy nė financimet pėr projekte tė zonave mė me pak zhvillim, nė veri tė vendit, ėshtė mbėshtetja pėr programe me impakt kryesisht estetik dhe argėtues si rikualifikim godinash apo ndėrtime palestrash. Kjo kundrejt investimeve mė utilitare dhe mė me impakt zhvillimor tė infrastrukturės bazikė si rrugė, ujėsjellės dhe facilitete urbanistike.

Fondi i Zhvillimit tė Rajoneve, pėrcaktohet dhe shpėrndahet sipas njė procedure me konkurrim. Fondi ėshtė pjesė e Buxhetit tė Shtetit, pėrfitohet nga njėsi tė qeverisjes vendore por vendimmarrja ėshtė nė nivel qendror. Mbledhjet vendimmarrėse dhe sistemi i vlerėsimit pėr projektet nuk janė aplikuar asnjėherė tė hapura pėr publikun. Informacioni mbi projektet e prezantuara dhe vlerat, nuk publikohet nė njė variant lehtėsisht tė gjetshėm dhe analizueshėm pėr aktorė tė interesuar mbi shpėrndarjen e drejtė dhe eficente tė tij.

Ky artikull ėshtė realizuar mbi tė dhėna dhe filtra kėrkimi tė portalit Open Procurement Albania, portal qė synon tė hapė tė dhėna pėr prokurime publike tė njėsive tė qeverisjes vendore. Portali realizohet nga AIS me suport financiar tė NED National Endowment for Democracy. Po tek ky portal mund tė monitorohen tė tjera investime dhe tenderime publike pėr njėsi tė qeverisjes vendore. Portali mundėson kėrkim dhe analizė sipas instrumenteve pėr filtrim, dhe pėr ēdo tender siguron njė pasaportė me tė dhėna pėr ecurinė dhe specifikimet teknike.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Eva MEQEMEJA; Shefiko HAJNA; Aranita BRAHAJ