Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Primi i Riskut, normat e interesit pėr kreditė dhe depozitat Mars 2016

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar nė lidhje me normat njėvjeēare tė interesit nė Shqipėri gjatė periudhės  Dhjetor 2010 – Mars 2016. Norma e depozitave paraqet normėn mesatare tė depozitave tė reja me afat maturimi pėr njė vit.

Norma e kredive tė paraqitura ėshtė norma mesatare vjetore e kredive tė reja me afat maturimi 1-3 vjet sipas tė dhėnave tė Bankės sė Shqipėrisė. Spread-i i depozitave paraqet diferencėn midis normės mesatare, ēka pėrbėn edhe fitimin bruto tė bankave tė nivelit tė dytė.

Norma Reale e interesit ėshtė diferenca midis normės sė bonove tė thesarit me maturim njė vjeēar me normėn e inflacionit vjetor. Primi i riskut tė huadhėnies ėshtė diferenca midis normės sė kredive tė reja tė dhėna me normėn e bonove tė thesarit njė vjeēare qė pėrbėjnė edhe alternativėn pa risk tė investimit duke qenė se janė investimi i sigurt nė borxh qeveritar.Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komente dhe Analiza: Open Data Albania
Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komente dhe Analiza: Open Data Albania
Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Gjatė viteve Norma Mesatare pėr Depozitat e reja ka ardhur nė rėnie duke pėsuar edhe rėnien vjetore  mė tė madhe pėr depozitat nė lekė me gati 2 % nga viti 2013 nė 2014. Norma Mesatare pėr Depozitat nė lekė shėnoi 1.07% nė mars tė 2016 kur kjo normė nė 2010 ishte 6.4. E njėjta tendencė paraqitet edhe pėr depozitat nė Euro ku ka njė rėnie 2010 vs 2016 me gati 4%, ndėrsa pėr depozitat nė Dollar kemi njė rėnie nė total me 1.8%.

Pėr sa i pėrket normave tė kredive tė reja nė lek kemi rėnie tė ndjeshme nė 2012 e ndjekur nga njė rritje nė 2013 dhe mė pas rėnie nė vitet nė vazhdim. Normat e kredive nė Euro dhe Dollar kanė ardhur nė ulje duke ndjekur edhe normat bazė tė shpallura tė monedhave respektive. Ndryshim pėrbėn norma e marsit 2016 ku kemi njė shtrenjtim tė kreditimit nė Dollar e kushtėzuar nga efekti i riskut tė kursit tė kėmbimit si pasojė e shtrenjtimit tė kėsaj monedhe kundrejt monedhave tė tjera nė bursat ndėrkombėtare.

Pėr sa i pėrket spread-it tė normave tė interesit vlerat mė tė larta tė tij janė tė orientuara nė diferencėn e normave nė lekė, ndėrkohė qė pėr sa i pėrket vlerave nė dy monedhat e huaja,ato janė kryesisht nė vlera tė njėjta.Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Norma reale e interesit pėrfaqėson kthimin real tė siguruar nga investitorėt nė bono thesari 1-vjeēare duke marrė parasysh efektin e reduktimit tė kthimit si pasojė e inflacionit vjetor. Nė vite ky tregues ka pėsuar luhatje. Vlera mė e lartė prej 5.27% ėshtė nė 2011 si pasojė e reduktimit tė inflacionit nė 1.7% pėrkundrejt vlerės sė lartė tė kthimit tė bonove.

Nga ana tjetėr kthimi real mė i ulėt i pėrket vitit 2015 prej 0.44% e ndikuar nga njė inflacion nė nivelin e 2% nė pėrputhje me stabilitetin e ēmimeve dhe njė kthim tė ulėt tė bonove prej 2.4%. Kosto e huamarrjes sė qeverisė ėshtė ulur si pasojė e uljes sė vazhdueshme e normės sė bonove nga 7.1 % nė 2009 nė 1.63% nė mars 2016 me uljen mė tė madhe nė vitin 2013 me gati 2.7 %. Njė trend i tillė ėshtė edhe nė kuadėr tė reflektimit tė efekteve tė uljes sė normės bazė tė interesit nė minimum historik prej 1.25%.Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Primi i riskut tė huadhėnies ėshtė kthimi shtesė qė njė huadhėnės kėrkon tė realizojė nga angazhimi i fondeve nė alternativa tė tjera nga ato nė letra me vlerė shtetėrore. Primi i riskut ėshtė llogaritur pėr kthimin shtesė qė bankat e nivelit tė dytė kėrkojnė nga dhėnia e huave  tė cilat mbartin risk nė krahasim me investimin nė bono thesari qė vlerėsohet njė investim pa risk.

Primi ka ardhur nė rėnie deri nė 2012 duke u pasur me njė rritje tė lehtė nė 2013 dhe rritje nė vazhdim deri nė 2015. Rritja nė 2013 vjen njėkohėsisht si pasojė e uljes sė normės sė bonove tė thesarit dhe rritjes sė normave tė kredive tė reja. Nė 2013-2015 ulja vjen si pasojė e uljes mė tė madhe tė normės sė kredive sesa ulja e normės sė bonove. Pėr marsin 2016 rritja e primit tė riskut vjen si pasojė e uljes mė tė madhe tė normės sė kthimit tė bonove.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Rigels GUZI