Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Tregu i Sigurimeve dhe raporti i dėmeve tė paguara kundrejt primeve 2015

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėna lidhur me raportin e dėmeve tė paguara nga kompanitė e sigurimit kundrejt primeve tė akumuluara sipas kategorisė sė sigurimit. Raporti bazohet nė tė dhėnat e publikuara nga Autoriteti i Mbikėqyrjes Financiare.

Nė fund tė vitit 2015, vlera e dėmeve tė paguara ishte 26% e primeve tė mbledhura nga kompanitė e sigurimeve. Ritmi i rritjes sė pagesės sė dėmeve ka qenė shumė mė i ulėt se ritmi i rritjes sė primeve, pėrvec vitit tė fundit ku dėmet e paguara janė rritur 28% dhe primet me 21% krahasuar me njė vit mė parė.

Burimi: Autoriteti i Mbikėqyrjes Financiare
Komentet dhe Analiza: ODA


Nė vitin 2015 janė paguar 3.6 miliardė lekė dėme nga 14.1 miliardė lekė prime tė akumuluara. Gjatė kėtij viti tregu i sigurimeve pėrbėhet 60.23% nga Sigurimet e Detyrueshme dhe 39.77% nga ato Vullnetare.

Sigurimet e Jo-Jetės mbartin peshėn mė tė madhe tė tregut tė sigurimeve me pėrkatėsisht 92.62% ndaj totalit tė sigurimeve tė kryera gjatė kėtij viti. Kjo kategori sigurimi pėrfshin gjithė shėrbimet e sigurimit tė cilat nuk pėrfshihen nė sigurimin e jetės (si sigurimi i pasurive tė paluajtshme, sigurimi i shėndetit, i automjeteve etj).

Sigurimi i jetės, i ofrohet individėve dhe nė rast tė vdekjes sė tyre njė individ tjetėr i pėrcaktuar nga i siguruari pėrfiton njė shumė sipas kontratės. Gjatė vitit 2015 kjo katėgori pėrbėnte 7.29% tė totalit tė tregut tė sigurimeve.

Burimi: Autoriteti i Mbikėqyrjes Financiare
Komentet dhe Analiza: ODABurimi: Autoriteti i Mbikėqyrjes Financiare
Komentet dhe Analiza: ODA

Nė 2015, nė tregun e sigurimit tė jo-jetės, raporti i dėmeve tė paguara kundrejt primeve tė pėrfituara nga shoqėritė e sigurimeve ka qenė 26.47%. Kjo ėshtė llogaritur si raport i dėmeve tė paguara (3.5 miliardė lekė) kundrejt primeve tė pėrfituara (13.05 miliardė lekė). Dėmet e paguara i pėrkasin vitit 2015, por kontratat e sigurimit mund tė jenė lidhur mė parė, e pėr pasojė primet e paguara lidhur me kėto kontrata mund t’i pėrkasin viteve tė mėparshme.

Ndėrkohė nė tregun e sigurimit tė jetės, raporti i dėmeve tė paguara kundrejt primeve tė pėrfituara nga shoqėritė e sigurimeve ka qenė mė i ulėt vetėm 18.36%. Kjo ėshtė llogaritur si raport i dėmeve tė paguara (188 milionė lekė) kundrejt primeve tė pėrfituara (1.03 miliardė lekė). Edhe nė kėtė rast primet e paguara lidhur me kėto kontrata mund t’i pėrkasin viteve tė mėparshme.

Raporti Prime tė akumuluara/Dėme tė paguara 2006-2015
Burimi: Autoriteti i Mbikėqyrjes Financiare
Komentet dhe Analiza: ODA

Tregu i sigurimeve ėshtė shumė i rėndėsishėm sepse lejon kalimin e rreziqeve nga njė palė tek njė tjetėr. Pra individėt dhe bizneset qė nuk duan tė mbajnė rrezik, mund ta kalojnė atė tek njė shoqėri sigurimi. Ky ėshtė njė funksion thelbėsor pėr funksionimin e mirė tė njė tregu ekonomik dhe financiar nė njė vend.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda RRUCI