Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Struktura e Dėmit Ekonomik sipas Fushave dhe Sektorėve 2015

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me strukturėn e dėmit ekonomik shkaktuar ndaj Buxhetit tė Shtetit. Sipas Kontrollit tė Lartė tė Shtetit gjatė vitit 2015, 84% e dėmit ekonomik total prej 125.8 miliardė lekėsh i pėrket “Administrimit tė Pronės Shtetėrore dhe Koncesioneve”.

Nga kėto 100.5 miliardė lekė dėm ekonomik ėshtė shkaktuar nė fushėn e shitjes dhe dhėnies me qira tė pasurisė shtetėrore dhe 5.3 miliardė lekė janė shkelje tė tjera tė disiplinės financiare. Riskun mė tė lartė nė kėtė fushė e shėnon sektori energjitik dhe ai i hidrokarbureve.

Burimi: Kontrolli i Larte i Shtetit
Komentet dhe Analiza: ODA

Struktura e Demit Ekonomik Sipas Fushave 2015
Vlera ne 000/leke


Burimi: Kontrolli i Larte i Shtetit
Komentet dhe Analiza: ODA

Nė harkun kohor 2012-2015 dėmi i shkaktuar nė sektorin e “Administrimit tė Pronės Shtetėrore dhe Koncesioneve” ėshtė rritur mbi tetė herė. Nė vitin 2012 ky sektor shėnonte 12.7 miliardė lekė dėm nga 13.5 miliardė lekė qė ishte dėmi ekonomik total.
Burimi: Kontrolli i Larte i Shtetit
Komentet dhe Analiza: ODA

Sektori i Tatim- Taksave dhe ai i Doganave janė dy fusha tė tjera nė tė cilat ėshtė shkaktuar njė dėm i lartė ekonomik ndaj Buxhetit tė Shtetit. Kėto dy sektorė shėnojnė njė dėm prej 12.6 dhe 4.2 miliardė lekėsh. Dėmi nė kėto dy sektorė ka ardhur nė rritje qė prej vitit 2012, por ky fenomen ndjehet mė shumė vitin e fundit ku dėmi nė sektorin e tatim - taksave ėshtė rritur 45 herė dhe dėmi nė sektorin e doganave ėshtė rritur 5 herė krahasuar me njė vit mė parė.Burimi: Kontrolli i Larte i Shtetit
Komentet dhe Analiza: ODA
Burimi: Kontrolli i Larte i Shtetit
Komentet dhe Analiza: ODA

Dėmi nė fushėn e prokurimeve publike nė vitin 2015 ishte 2.6 miliardė lekė, ose 2% e dėmit ekonomik total. Katėr vite mė parė Prokurimet publike kanė shkaktuar njė dėm ekonomik prej 444.6 milionė lekėsh.
Burimi: Kontrolli i Larte i Shtetit
Komentet dhe Analiza: ODA

Nė grupin e Shpenzimeve korrente peshėn kryesore tė dėmit tė shkaktuar e mban fusha e shpėrblimeve dhe ajo e sistemit tė pagave.Burimi: Kontrolli i Larte i Shtetit
Komentet dhe Analiza: ODA

Urbanistika ėshtė sektori me dėmin mė tė vogėl ekonomik ndėr vite. Nė vitin 2015 dėmi nga ky sektor shėnon vlerėn 63 milionė lekė. Ndryshe nga sektorėt e tjerė tė ekonomisė dėmi nė urbanistikė ka pėsuar rėnie me rreth 49% krahasuar me katėr vite mė parė.Burimi: Kontrolli i Larte i Shtetit
Komentet dhe Analiza: ODA


Struktura e Demit Ekonomik Sipas Fushave 2012-2015
ne 000/leke

Burimi: Kontrolli i Larte i Shtetit
Komentet dhe Analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda RRUCI