Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Dėmi Ekonomik sipas auditimit tė Kontrollit tė Lartė tė Shtetit 2015

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat lidhur me institucionet dhe shoqėritė publike qė kanė shkaktuar dėmin mė tė lartė ekonomik ndaj Buxhetit tė Shtetit sipas auditiveve tė vitit 2015. Kontrolli i Lartė i Shtetit gjatė kėtij viti ka kryer 174 auditime nė total, ndėr tė cilat 158 janė pėrfunduar.

Njėmbėdhjetė nga kėto auditime janė kryer mbi investimet dhe projektet me financim tė huaj. Dėmi ekonomik i konstatuar prej kėtyre subjekteve shėnon vlerėn 1.07 miliardė lekė. Sipas auditimeve ky dėm ka ardhur si rezultat i rritjes sė kostos sė projektit si pasojė e shtyrjes sė afateve tė disbursimit tė fondeve (huave/kredive) pėr mė shumė se katėr vite; zvarritje nė kohė e problemeve lidhur me sigurimin dhe shpronėsimin e truallit ku zhvillohen projektet; mungesė monitorimi dhe mbikėqyrje tė punimeve duke lėnė vend pėr abuzime; moszbatim penalitetesh mbi kontraktorėt nė rast moszbatimi afatesh etj.

Projekti me Financim tė Huaj qė ka shkaktuar dėmin mė tė madh ekonomik nė vitin 2015 ėshtė Projekti “Qendra e re dispecer”, i Operatorit tė Sistemit tė Transmetimit, me njė dėm total prej 900 milionė lekėsh.

Mbi auditimin e investimeve dhe projekteve me financime te huaja 2015
Burimi : Kontrolli i Lartė i Shtetit
Komentet dhe Analiza: ODA


Burimi : Kontrolli i Lartė i Shtetit
Komentet dhe Analiza: ODA

Gjatė kėtij viti Kontrolli i Lartė i Shtetit ka audituar katėr ente mjedisore dhe dėmi ekonomik i konstatuar prej tyre shėnon vlerėn 9.5 milionė lekė. Sipas auditimeve ky dėm ka ardhur kryesisht si rezultat i mospėrmbushjes sė detyrimeve ligjore tė inspektimit lidhur me zbatimin e kėrkesave ligjore pėr mbrojtjen e mjedisit. Enti Mjedisor me dėmin mė tė lartė ekonomik nė vitin 2015 ėshtė Drejtoria Pyjore Elbasan me njė dėm prej 4.4 milionė lekė.Burimi : Kontrolli i Lartė i Shtetit
Komentet dhe Analiza: ODA

Sipas KLSH gjatė kėtij viti janė kryer pranė Prokurorisė 51 kallėzime penale pėr 159 persona pėr njė dėm ekonomik tė evidentuar prej 85.8 miliardė lekėsh.
Burimi : Kontrolli i Lartė i Shtetit
Komentet dhe Analiza: ODA


Burimi : Kontrolli i Lartė i Shtetit
Komentet dhe Analiza: ODA


Institucione me shkelje tė rėnda tė shoqėruara me Kallėzime Penale pėr Zyrtar Pėrgjegjės 2015Burimi : Kontrolli i Lartė i Shtetit
Komentet dhe Analiza: ODA


Shkaktarė kryesorė tė kėtij dėmi janė Ministria e Energjisė dhe Industrisė dhe Avokatura e Shtetit me njė dėm prej 479 milionė euro ose 78% tė totalit. Nga ky dėm: 95 milionė euro vlerėsohen si tė parikuperueshme ardhur si pasojė e pagesave tė pabazuara nė dokumentacione financiare, 352 milionė euro vlerėsohen si mungesė nė kapitalin qarkullues tė CEZ Shpėrndarje sh.a. dhe 32 milionė euro si zhvlerėsim i vlerės sė 24% tė aksioneve tė Shtetit Shqiptar nė CEZ Shpėrndarje sh.a. gjatė privatizimit.

Agjencia Kombėtare e Burimeve Natyrore (AKBN) ėshtė subjekti i dytė me dėmin mė tė lartė ekonomik audituar gjatė vitit 2015 Shtetit Shqiptar. Dėmi prej 11.5 miliardė lekėsh shkaktuar nga ky institucion ka ardhur si pasojė e lėshimit tė vėrtetimeve tė paargumentuara se shėrbime tė caktuara pėrbėjnė operacion hidrokarbur (316 milionė lekė); mosarkėtimit tė detyrimeve pėr projekte tė vonuara nga HEC-e tė vegjėl (955 milionė lekė); konvertim valutash nė kushte tė disfavorshme (7.2 milionė lekė); mosarkėtim pėr mosrealizim tė investimeve nga kontrata koncesionare (90 milionė lekė) etj.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda RRUCI