Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Banka Qendrore, Monedha dhe kartėmonedha nė qarkullim 2015

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat lidhur me paranė e emetuar, kartėmonedha dhe monedha qė pėrdoren si mjet shkėmbimi nė Republikėn e Shqipėrisė pėr vitin 2015. Tė dhėnat janė marrė nga Banka e Shqipėrisė si autoriteti i vetėm pėrgjegjės pėr emetimin dhe qarkullimin e monedhės tonė kombėtare.

Ne Republikėn e Shqipėrisė janė njėmbėdhjetė lloje monedhash qė shėrbejnė si mjet pagese, duke filluar nga monedha e bakrit 1 lek duke vijuar me 5 lekėshin, 10 lekėshin, 20 lekėshin, 50 lekėshin dhe sė fundmi me 100 lekėshin. Ndėrsa pėr kartėmonedhat prerja mė e vogėl ėshtė 200 lekėshi, i cili pasohet nga 500 lekėshi, 1000 lekėshi e 2000 lekėshi. Prerja me vlerėn mė tė madhe ėshtė 5000 lekėshi.

Gjatė vitit 2015 rezulton tė jenė nė qarkullim monedha dhe kartėmonedha nė vlerėn 239 miliardė lekė. Gjatė kėtij viti konstatojmė se vlera e kartėmonedhave ėshtė 62 herė mė e madhe se vlera e monedhave metalike nė qarkullim.

Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA
Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA


Peshėn mė tė madhe tė kartėmonedhave nė qarkullim nė kėtė vit e zė 1 000 lekėshi me 23% te totalit. Sasia mė e vogėl e monedhave letėr nė qarkullim ėshtė ajo e prerjeve 200 dhe 5000 lekėshe, qė pėrbėjnė pėrkatėsisht 9 dhe 16% tė totalit copė. Ndėrsa nė vlerė emisioni i kartėmonedhės 1 000 lekėshe ėshtė krahasimisht mė i lartė se i kartėmonedhave tė tjera dhe shėnon vlerėn e 77 680 000 000 lekėve.

Gjatė vitit 2015 monedha mė e pėrdorur ėshtė 10 lekėshi qė zė 27% tė gjitha monedhave metalike tė pėrdorura, pasuar nga 20 lekėshi qė zė 25% tė totalit. Ndėrsa nė vlerė emisioni i monedhės 10 lekėshe shėnon vlerėn e  1 026 000 000 lekėve.Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA
Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA

Sasia e kartėmonedhave dhe monedhave tė hedhura nė qarkullim nga Banka e Shqipėrisė nė vitin 2007 shėnonte vlerėn nė Lekė 161 162 000 000 (njėqind e gjashtė dhjetė e njė miliardė e njėqind e gjashtė dhjetė e dy milion). Kjo vlerė ėshtė rritur me 78 miliardė lekė nė harkun kohor tė nėntė viteve.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda RRUCI