Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Buxheti i Shtetit pėr Funksionin Mbrojta Sociale dhe Transferta pėr Individ dhe Familje 2011-2016

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar mbi Shpėrndarjen e Buxhetit tė Shtetit pėr funksionin buxhetor Mbrojtja Sociale. Mbrojtja sociale ėshtė tėrėsia e mekanizmave tė ndihmės qė u lejon individėve ose familjeve tė pėrballojnė financiarisht pasojat e rreziqeve sociale, dmth situatave qė mund tė shkaktojnė ulje tė burimeve ose rritje tė shpenzimeve si pleqėria, sėmundjet, invaliditeti, papunėsia, shpenzime tė familjes, etj.

Buxheti pėr mbrojtjes sociale pėrkon me kategori tė ndryshme shpenzimesh buxhetore si pėrkujdesi social, tregu i punės, inspektimi nė punė, pėrfshirja sociale, kultet fetare, rehabilitimi i tė pėrndjekurve, arsimi profesional etj.
Burimi: Ministria e Financave
Komentet dhe Analiza: ODA

Nė total buxheti i shtetit pėr kėtė funksion ėshtė rritur nga 108 miliardė lekė nė vitin 2011 nė 137.5 miliardė lekė nė vitin 2016. Pra, nė harkun kohor tė gjashtė viteve buxheti pėr funksionin e Mbrojtjes Sociale ėshtė rritur me 27%. Ndėrkohė njė nga nėn funksionet ai qė pėrkon me transferta pėr individė dhe familje nga skena sociale ėshtė tkurrur nė tre vitet e fundit.

Buxheti i Shtetit per funksionin "Mbrojtja Sociale" sipas kategorise se Shpenzimit 2011-2016
Vlera ne 000/leke


Burimi: Ministria e Financave
Komentet dhe Analiza: ODA

Nė harkun kohor tė viteve 2011-2016 ėshtė transferuar pėr individėt apo familjet si pėrfitim nga Mbrojtja Sociale mesatarisht 18% e totalit tė buxhetit tė shtetit pėr kėtė funksion. Pra, nėse nė vitin 2016 ėshtė planifikuar njė buxhet prej 137.5 miliardė lekėsh pėr Mbrojtjen Sociale, vetėm 21.5 miliardė lekė do t’u transferohen individėve apo familjeve nga skema e mbrojtjes sociale.

Ky indikator ka njė lidhje edhe mė direkte me zbutjen e varfėrisė dhe me pėrkrahjen sociale tė familjeve nė nevoja. Pjesa tjetėr e buxhetit tė funksionit tė Mbrojtjes Sociale prej 116 miliardė lekėve alokohet nė funksion tė Shpenzime pėr Paga e Sigurime Shoqėrore, Shpenzime Operative, Investime Kapitale etj. Tre vitet e fundit transferuat drejt individėve apo familjeve shqiptare si mbrojtje sociale kanė rėnė nga 22.9 nė 21.5 miliardė lekė.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda RRUCI