Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Struktura e pėrdorimit final tė energjisė elektrike

8 vite mė parė
share()?>

Struktura e konsumit tė energjisė elektrike shėrben pėr tė identifikuar pėrdoruesit kryesor tė saj. Ai ėshtė njė tregues qė lejon gjykimin mbi shkallėn e zhvillimit ekonomiko-industrial tė njė vendi. Sa mė shumė tė pėrdoret energjia nga sektori privat (industri, bujqėsi, transport, etj) aq mė i zhvilluar ėshtė ai. Nga ana tjetėr, analiza e strukturės ndihmon nė pėrcaktimin e masave qė duhen marrė pėr pėrdorimin sa mė me efektivitet tė energjisė.

 

Burimi: Raporti vjetor 2009, ERE
Punoi Open Data Albania


Nė vendin tonė, pėrdoruesit kryesor tė energjisė elektrike pas vitit 1992 janė familjarėt. Deri nė kėtė vit, fabrikat qė funksiononin thithnin pjesėn mė tė madhe tė energjisė sė prodhuar dhe konsumi familjar pėrbėnte mesatarisht 8%-10% tė konsumit total vjetor. Situata ndryshoi pas zhvillimeve tė viteve ’90. Fabrikat nisėn tė pezullonin punėn njėra pas tjetrės dhe konsumi familjar po fitonte terren. Shtimi i madh i pajisjeve elektro-shtėpiake, ulja e ndėrprerjeve dhe akoma mė tej humbjet jo-teknike bėn qė pėr periudhėn nė vijim konsumi nga familjarėt tė zinte peshėn mė tė madhe nė konsumin total. Pėr vitet 1992-1999 ajo ka qenė mesatarisht 56% dhe nė vitet 2000-2009, 48%.

Duke qenė se pjesėn mė tė madhe tė energjisė sė faturuar e pėrbėjnė familjet, menaxhimi i arkėtimeve dhe humbjeve jo teknike nga OSSH merr njė rėndėsi tė vecantė nė pėrmirėsimin e treguesve financiar. Tipar karakteristik i konsumit tė energjisė nga familjet nė vendin tonė ėshtė pėrdorimi i saj pėr ngrohje. Kjo vėrtetohet nėse studiohet profili vjetor i pėrdorimit tė energjisė, nė tė cilėn shikohet se ka njė lidhje simetrike midis ftohjes sė motit dhe rritjes sė pėrdorimit tė energjisė.

 

Burimi: Raporti vjetor 2009, ERE
Punoi: Open Data Albania


Pėrdorimi i energjisė pėr ngrohje ėshtė njė pėrdorim jo eficient i saj. Pėr kėtė arsye, rritja e cmimeve ėshtė parė si njė nismė pėr zvogėlimin e pėrdorimit tė energjisė nė mėnyrė jo eficiente. Problemi qėndron se pėr sa kohė tė ekzistojnė humbjet joteknike, pra vjedhjet, dhe fatura tė papaguara rritja e cmimit ėshtė njė masė qė “godet” vetėm konsumatorėt e rregullt. Pjesa qė nuk paguan, nuk e pėrballon kėtė kosto tė rritjes sė cmimit. Ajo ėshtė krejt indiferente kundrejt saj dhe nė shumicėn e rasteve e shpėrdoron energjinė. Pėr kėtė arsye, problemet qė sjell kjo shtresė konsumatorėsh ka tė bėjė jo vetėm me mos pagesėn, por edhe me pėrdorimin pa kriter tė energjisė.

Nga grafiku bie nė sy edhe njė pėrdorim shumė i lartė i energjisė edhe nė muajt korrik-gusht, qė lidhet me pajisjet klimatizuese.

Megjithatė, vitet 2008 dhe 2009 shėnojnė njė prirje pozitive lidhur me eficencėn e pėrdorimit tė energjisė nga konsumatorėt. Pavarėsisht rritjes sė burimeve nė dispozicion, pėrdorimi nga familjet ka ardhur nė zbritje. Kjo do tė thotė se energjia po pėrdoret gjithmonė e mė shumė nga bizneset. Por, duke qenė se numri mė i madh i klientėve dhe faturimi i energjisė pėrbėhet nga energjia e shpėrndarė nė Tension tė Ulėt, atėherė mund tė thuhet se Shqipėria ėshtė ende larg pėrcaktimit si njė vend i industrializuar apo me shumė biznese tė mesme dhe tė mėdha.


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kliko kėtu p&ėr tė lexuar artikuj tė tjerė tė ngjashėm me kėtė artikull
    Kontribues: Blerta Zilja