Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Kosto e borxhit pėr frymė nė vitet 2010-2016

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim koston e borxhit pėr frymė nė vitet 2010-2016. Ky indikator llogaritet si raport i shumės sė interesave qė paguhen nga Buxheti i Shtetit pėr kredinė e marrė dhe ende tė pashlyer me popullsinė e vendit nė njė vit tė caktuar.
Burimi: Ministria e Financave, INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Vitet 2010-2012 shfaqen me ndryshime tė ulta tė kostos sė borxhit pėr frymė, duke variuar nga 14 254 lekė nė 2010-n nė 14 299 lekė nė 2012-n. Kthesa e rėndėsishme nė ecurinė e indikatorit ka ndodhur nė vitin 2013, ku kostoja e borxhit pėr frymė shkoi nė 14 952 lekė apo 4.5% mė shumė se njė vit mė parė. Rritja e lartė u shkaktua kryesisht nga rritja e huasė sė marrė me interesa tregtare kundrejt huasė sė pėrfituar mė parė me interesa koncesionale apo me terma mė tė butė.

Situata ndryshon nė vitin 2014, ku kostoja e borxhit pėr frymė zbret nė 13 843 lekė apo 7.52% me pak se nė 2013-n, trend i cili vijon edhe nė vitin 2015. Kjo erdhi nga rėnia e normave tė interesit tė tregut tė brendshėm, tė cilat mundėsuan njė borxh mė tė lirė pėr shtetin.

Ky efekt shfaqet mė i plotė sidomos nė vitin 2015, kur shpenzimet pėr interesa nė buxhetin fillestar ishin parashikuar 49.2 miliardė lekė, ndėrkohė qė nė Aktin Normativ tė muajit korrik u rivlerėsuan nė 40.9 miliardė lekė apo 8.3 miliardė lekė mė pak. Megjithatė, duhet theksuar se nė uljen e shpenzimeve pėr interesa gjatė vitit 2015, pėrveē normave nė ulje tė interesit, ndikuan edhe kursi i kėmbimit lekė/euro si dhe ulja e kontigjencave pėr garancitė e brendshme.

Trendi pritet tė ndryshojė sėrisht nė vitin 2016, ku kostoja e borxhit pėr frymė rritet me 11.52%, pėr tė arritur nė 14 899 lekė. Rritja e lartė e indikatorit ėshtė shkaktuar nga rritja e nivelit tė interesave, tė cilat pėr vitin 2016 janė parashikuar 43 miliardė, 4.3 miliardė mė shumė sė nė vitin 2015. Edhe pse Ministria e Financave ka parashikuar njė ulje tė stokut tė borxhit nga 72.6% tė PBB-sė nė vitin 2015 nė 70.6% tė PBB-sė pėr vitin 2016, shuma e interesave ėshtė rritur, pasi vlerėsohet se do tė shtrenjtohet borxhi i marrė nė monedhė tė huaj.

Nė ecurinė e kostos sė borxhit pėr frymė, ndonėse nė masė mė tė ulėt, ka ndikuar dhe tkurrja e vazhdueshme e popullsisė. Gjithsesi, niveli i interesave ngelet faktori mbizotėrues qė pėrcakton sjelljen e kostos sė borxhit pėr frymė.Burimi: Ministria e Financave, INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Nė formė tabelare, i gjithė informacioni mbi interesat, popullsinė, koston e borxhit pėr frymė dhe ecurinė e tyre nė vitet 2010-2016 paraqitet si mė poshtė.

Shpenzimet pėr interesa, Popullsia, Kosto e borxhit pėr frymė dhe ecuria e tyre nė vitet 2010-2016Burimi: Ministria e Financave, INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Dr. Blerta Zilja