Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Pėrdorimi i energjisė elektrike pėr periudhėn 1998-2010

8 vite mė parė
share()?>

Pėrdorimi i energjisė elektrike ėshtė njė ndėr parametrat qė mundėson arsyetimin mbi eficencėn e shfrytėzimit tė energjisė elektrike. Burimet totale nga tė cilat sigurohet energjia elektrike mund tė pėrdoren pėr njė nga katėr kategoritė kryesore: konsumatorėt, eksporti, centralet dhe humbjet nė rrjet.

 

Burimi: Bilanci i energjisė, INSTAT
Perpunimi ODA

Me kalimin e viteve, struktura e pėrdorimit ka pėsuar ndryshime. Nga njė raport Humbje: Konsumatorė 1,4 : 1 (pėr cdo 100 KWh qė pėrdorej nga konsumatorėt, 140 KWh ishin humbje nė rrjet) nė vitin 1998, pėrdorimi i energjisė nga konsumatorėt nisi tė marri terren gjithmonė e mė shumė. Nė vitin 2002, ky raport ishte 0, 54 : 1 dhe nė vitin 2010, 0,47 : 1. Zvogėlimi i kėtij raporti pėrkthehet nė rritje tė eficencės sė energjisė elektrike. Megjithatė, duke qenė se zvogėlimi i raportit ėshtė shkaktuar nė pjesėn mė tė madhe si pasojė e rritjes sė konsumit se sa si pasojė e uljes sė humbjeve nė rrjet, eficenca e pėrdorimit vazhdon ende tė jetė shumė e ulėt.

Prej vitit 2008 bie nė sy njė pėrdorim i lartė nga konsumatorėt. Krahasuar me vitin 2007, ai ishte 14% mė i lartė, ndėrsa nė dy vitet pasues, 2009, 2010 ėshtė rritur pėrkatėsisht me 3% dhe7%. Kjo rritje ka ardhur kryesisht si pasojė e zvogėlimit tė ndėrprerjeve, tė cilat prej vitit 2009 kanė qenė zero, pėr rrjedhojė rritja e konsumit nuk mund tė barazohet me rritjen e kėrkesės pėr energji.

Eksporti ėshtė zėri i tretė i rėndėsishėm nė pėrdorimet e energjisė elektrike. Duke qenė se vendi ynė bazohet nė prodhimin e energjisė nga burimet hidrike, vitet me rreshje tė larta kanė mundėsuar edhe eksport tė lartė. Nė tė dhėnat e pėrdorura nga ODA janė marrė nė shqyrtim ekportet, duke pėrfshirė edhe daljen e energjisė si pasojė e marrėveshjeve tė shkėmbimit. Sic mund tė shikohet edhe nga grafiku, viti 2010 ėshtė viti mė i favorshėm pėr eksportet si pasojė e prodhimit shumė tė lartė nė vend.


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja