Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Borxhi pėr frymė nė vitet 2010-2016

5 vite mė parė
share()?>
Borxhi pėr frymė ėshtė njė indikator qė llogaritet si raport i borxhit total tė marrė dhe ende tė pashlyer nga shteti shqiptar me popullsinė nė njė kohė tė caktuar. Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim ecurinė e kėtij indikatori nė vitet 2010-2016.
Burimi: Ministria e Financave dhe INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Borxhi pėr frymė ka njohur njė rritje tė shpejtė qė nga viti 2010, pėr tė arritur kulmin nė 2016-n. Nga 245 151 lekė borxh publik qė i takonte ēdo qytetari nė vitin 2010, nė vitin 2016 pritet qė kjo vlerė tė shkojė nė 375 986 lekė apo 53.37% mė shumė.

Qė nė vitin 2013 borxhi pėr frymė ka kaluar kufirin e 300 000 lekėve dhe nė vitin 2016 vihet re njė tendencė e tij pėr t’ju afruar gjithmonė e mė shumė nivelit tė 400 000 lekėve. Njė familje mesatare prej katėr personash nė vitin 2016 do tė mbartė njė borxh prej 1 503 944 lekė, nga 980 604 lekė nė 2010-n.

Ndikimin mė tė madh nė rritjen e kostos sė borxhit pėr frymė e ka pasur rritja e vazhdueshme e stokut tė borxhit ndėr vite. Megjithatė, duhet theksuar se ritmi i rritjes sė stokut tė borxhit pas vitit 2014 ka ardhur nė rėnie. Nė vitin 2015 borxhi u rrit me 6.66% dhe nė 2016-n ėshtė parashikuar 4.03% apo rreth 42 miliardė mė shumė se nė vitin 2015. Nga ana tjetėr, ndonėse nė nivel mė modest, ndikim ka dhėnė edhe tkurrja e popullsisė, e cila nė vitin 2016 ėshtė vlerėsuar tė jetė 0.22% mė e ulėt se nė vitin 2015.Burimi: Ministria e Financave dhe INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Tė dhėnat nė formė tabelare mbi stokun e borxhit, popullsinė, borxhit pėr frymė dhe ecurisė sė tyre pėr periudhėn 2010-2016.

Borxhi pėr frymė, stoku i borxhit dhe popullsia nė vitet 2010-206
Burimi: Ministria e Financave dhe INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Dr. Blerta Zilja