Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Raporti borxh i brendshėm publik me kreditim privat 2010-2015

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar nė lidhje me raportin borxhi i brendshėm dhe kreditimi pėr vitet 2010-2015. Borxhi i brendshėm ėshtė borxhi i marrė nga qeveria qendrore pėr pėrmbushjen e nevojave tė saj financiare afatshkurtra apo afatgjata dhe mbahet kryesisht nga Banka e Shqipėrisė, banka tė nivelit tė dyte, shoqėri tė tjera financiare dhe individėt.

Qėllimi i analizės ėshtė vlerėsimi nėse aplikimi i borxhmbajtjes pėr borxhin e garantuar publik ka dėmtuar kreditimin kundrejt sektorėve ekonomik privat.Burimi: Ministria e Financave, Banka e Shqipėrisė
Komente dhe analiza: ODA

Nė harkun kohorė 2010 deri 2013 borxhi i brendshėm publik qėndron nė vlera mė tė ulėta se kreditimi bankar i ekonomisė. Nė vitin 2013 ky raport u pėrmbys. Kėrkesa e qeverisė pėr borxh tė brendshėm e kaloi vlerėn e kreditimit ekonomik pėr sektorė privat dhe biznese. Nė vitin 2015 borxhi i brendshėm publik (stok) qėndron nė vlerėn 551.37 miliard lekė ndėrsa kreditimi bankar nė vlera 546.87 lekė. 

Nė vitin 2015 kėrkesa e qeverisė pėr borxh tė brendshėm pėsoi ule tė ndjeshme pėr shkak tė riemetimit tė Eurobondit. Ndėrkohė kėrkesa tė larta qė qeverive pėr borxh tė brendshėm nė njė masė tė caktuar ndikojnė edhe nė orientimin e bankave tė nivelit tė dytė nė borxhdhėnie tė garantuara kundrejt kreditimit bankar tė sektorėve privat si borxhdhėnie me mė shumė risk pėr garanci.


Burimi: Ministria e Financave, Banka e Shqipėrisė
Komente dhe analiza: ODA

Vlera mė e ulėt e raporti borxh publik me kreditim privat nė raportin 0.809 ėshtė nė vitin 2011 dhe vjen kryesisht si pasojė e rritjes sė nivelit total tė kreditimit privat. Ndėrkohė vlerat mė tė larta tė kėtij raporti janė nė vitet 2014 dhe 2015 pėrkatėsisht nė nivelet e 1.008 dhe vijnė kryesisht nga rritja e stokut tė borxhit tė brendshėm nė 2014. Rritja e borxhit tė brendshėm nė kėtė vit ka tė bėjė me emetimin e obligacioneve mė afat 10 vjeēar nga ana  e qeverisė.

Pėr vitin 2015 ulja e borxhit tė brendshėm dhe nga ana tjetėr ulja e kreditimit privat ėshtė afėsisht nė tė njejtat nivele dhe si rezultat raporti ka qėndruar nė nivelin e 1.008. Ulja e kreditimit privat nė kėtė vit ka tė bėjė edhe me fshirjen nga regjistrat e bankave tė kredive tė humbura, tė mbartura nė vite nė pasqyrat financiare si pa shpresė arkėtimi pas ndėrmarrjes sė tė gjitha hapave ligjorė.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Rigels Guzi