Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Investime tė Huaja Direkte dhe Remitanca 2015

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania bazuar nė tė dhėnat e publikuara nga Banka e Shqipėrisė po pėrditėson vlera tė Remitancat dhe Investimet e Huaja Direkte IHD,  me vitin 2015. Nė njė analizė tė shtrirė nė harkun kohor 2002-2015 vėrehet qė gjashtė vitet e fundit vlera e Investimeve tė Huaja Direkte ėshtė mė e lartė se vlera e Remitancave. Nė vitin 2010 kur ndodh pėrmbysja e trendit shėnohet edhe diferenca mė e lartė mes vlerės sė remitancave si dėrgesa tė emigrantėve dhe vlerės sė investimeve tė huaja direkte.

Burimi: Banka e Shqiperise   
Komentet dhe Analiza: ODA   Burimi: Banka e Shqiperise   
Komentet dhe Analiza: ODA

Pesha qė zėnė Remitancat nė Investimet e Huaja Direkte ka ardhur nė rėnie nga viti nė vit duke konfirmuar kėshtu uljen e peshės sė emigrantėve dhe kontributit tė tyre nė ekonominė vendase. Gjithsesi tendenca pėr tė pasur investime tė huaja dhe treg mė tė mirė punėsimi nė vend, ėshtė ende tepėr e brishtė dhe jo e qėndrueshme, nė njė kohė kur rritja e tyre ka ardhur si pasojė e privatizimeve dhe jo investimeve direkte nga kompani tė huaja nė vend.Burimi: Banka e Shqiperise   
Komentet dhe Analiza: ODA

IHD dhe Remitancat janė flukse hyrėse tė bilancit tė pagesave dhe pėr rrjedhojė  janė dy tregues tė rėndėsishėm pėr rritjen e ekonomive kombėtare. Trendi qė kanė ndjekur kėta dy indikatorė nė harkun kohor 2002-2015 paraqitet tepėr interesant. Deri nė vitin 2006 emigrantėt sillnin nė atdhe mesatarisht katėr herė mė shumė se investitorėt e huaj direkt. Pas vitit 2006 ata jo vetėm sillnin shumė herė mė pak vlera monetare, por pas vitit 2010 dėrgesat nga emigrantėt ishin mesatarisht 1.3 herė mė tė ulėta se vlera e investimeve tė huaja direkte.

Kjo vėrteton edhe njėherė faktin qė nėse tetė vitet e para remitancat ndihmonin ekonominė tė zhvillohej duke qenė se zinin njė pjesė shumė tė rėndėsishme tė PBB, gjashtė vitet e fundit kjo situatė ndryshon nė favor tė IHD-ve.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda RRUCI