Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Depozitat bankare sipas depozituesve 1993-2015

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat lidhur me dinamikėn e depozitave bankare me apo pa afat nė Republikėn e Shqipėrisė me vitin 2015. Depozita pa afat konsiderohen depozitat ku personat fizikė apo juridikė  mund tė mbajnė paratė e tyre dhe tė kenė mundėsi pėr t`i tėrhequr ato nė ēdo kohė. Ndėrsa depozitat me afat janė ato depozita ku parave tė depozituara ju paracaktohet njė afat i caktuar maturimi.

Nė vitin 2015 rezulton tė jenė depozituar 153.5 miliard lekė pa afat maturimi dhe 339.6 miliard lekė me njė afat tė paracaktuar maturimi. Pra, depozitat me afat gjatė kėtij viti kanė qenė sa dyfishi i atyre pa afat.

Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA

Nė njė shtrirje mė tė gjatė kohore depozitat pa afat kanė shėnuar rritje vjetore nė vitet 2009 deri 2015. Mė parė depozitat kanė patur luhatje tė theksuara qė ėshtė lidhur kryesisht me ekzistencėn e skemave piramidale apo me perceptimin e qytetarėve kundrejt sistemit bankar. Kjo duket edhe pėr faktin qė gjatė viteve 1993-2015 situata paraqitet kryesisht nė favor tė depozitave me afat.Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA


Sipas hulumtimit tė Open Data Albania subjektet qė depozitojnė nė institucione tė ndryshme financiare janė: autoritetet lokale, ndėrmarrjet jofinanciare publike, institucione tė tjera financiare, sektori privat dhe individėt. Nė vitin 2015 kėto subjekte kanė zgjedhur t’i depozitojnė paratė e tyre kryesisht nė depozita me afat. Ndėrkohė individėt janė depozituesit mė tė mėdhenj nė vend me rreth 86% tė totalit tė depozitave.

Depozitat me dhe pa afat sipas autoritetit depozitues 2015
Vlera ne milionė lekeBurimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA

Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda RRUCI