Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 07 Shtator 2019

Kategori tė Subjekteve Ekonomike tė regjistruara 2015. Raporte gjinore, shpėrndarje territoriale dhe shtetėsia e themeluesit

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi tė dhėna qė pėrkojnė me subjekte tė reja me aktivitet ekonomik dhe shoqėri biznesi tė regjistruara nė vitin 2015 pranė Qendrės Kombėtare tė Regjistrimit QKR. Analiza po tenton tė hulumtojė strukturėn e bizneseve tė reja sipas raportit gjinor tė poseduesit apo administratorit tė subjektit, shtetėsisė sė tij vendas apo I huaj sikurse edhe shpėrndarjen gjeografike nė rrethe tė ndryshme tė vendit. Viti 2015 shėnoi  numrin mė tė lartė tė subjekteve ekonomike tė regjistruara nė vend. Kjo edhe si pasojė e aksionit tė administratės tatimore nė kuadėr tė informalitetit.

Nga 39 650 subjekte ekonomike tė regjistruara nė vitin 2015 janė 13 545 qė drejtohen apo posedohen nga njė grua. Raporti nė pėrqindje nė drejtimin apo posedimin e subjekteve tė reja ekonomike tė regjistruara nė vitin 2015 ėshtė 34% subjekte tė poseduara dhe administruara nga gra kundrejt 66% tė poseduara dhe administruara nga burrat. Kjo shėnon herėn e parė ku gratė administratore apo poseduese si numėr kalojnė tridhjetė pėrqindėshin. Kjo ndarje gjinore nuk shoqėrohet me informacion tė mėtejshėm mbi posedimin nė kapital nė kėto subjekte ekonomike.

Subjekte ekonomike te reja te regjistruara, sipas gjinisė sė ortakėve apo administratorit

Burimi: http://www.qkr.gov.al/nrc/documents/Raporti_Vjetor_2015_shq.pdf
Komentet dhe analiza: ODA
Burimi: http://www.qkr.gov.al/nrc/documents/Raporti_Vjetor_2015_shq.pdf
Komentet dhe analiza: ODA


Ky numėr ėshtė 9.6 herė mė i lartė se nė vitin 2013. Ndėrkohė numri i subjekteve tė krijuara nė vitin 2015 kundrejt atyre tė krijuara nė vitin 2013 qėndron nė nivelin vetėm 3.1 herė mė i lartė.Burimi: http://www.qkr.gov.al/nrc/documents/Raporti_Vjetor_2015_shq.pdf
Komentet dhe analiza: ODA

Interesante ėshtė edhe prezenca e tė huajve si ortak, aksionar apo administrator tė subjekteve tė reja tė regjistruara nė vitin 2015. Nė total nė numrin e subjekteve tė regjistruara kemi 1 058 subjekte plotėsisht nėn posedim tė shtetasve tė huaj, 337 raste janė subjekte me posedim shtetas tė huaj dhe shtetas shqiptar, pra miks.

Megjithėse pėrbėjnė vetėm 4% tė totalit tė subjekteve ekonomike nė tėrėsi, posedimi i kuotave tė aksioneve nga tė huaj qėndron nė nivelin mbi 30% nė rastin e subjekteve tė llojit shoqėri biznesi SHPK dhe SHA. Kjo prezencė shoqėron kėrkesa tė bizneseve tė vogla dhe tė mesme kryesisht nė vende fqinje si Italia pėr tė zhvilluar aktivitet ekonomik nė vende me kosto tė ulėt produkti.

Subjekte ekonomike te reja te regjistruara sipas ShtetėsisėBurimi: http://www.qkr.gov.al/nrc/documents/Raporti_Vjetor_2015_shq.pdf
Komentet dhe analiza: ODA
Burimi: http://www.qkr.gov.al/nrc/documents/Raporti_Vjetor_2015_shq.pdf
Komentet dhe analiza: ODA

Subjekte ekonomike te reja te regjistruara sipas Shtetėsisė 2012 - 2015Burimi: http://www.qkr.gov.al/nrc/documents/Raporti_Vjetor_2015_shq.pdf
Komentet dhe analiza: ODA

Duke parė shpėrndarje nė qarqe tė kėtyre subjekteve ekonomike tė sapokrijuara, konstatohet se ėshtė Qarku i Tiranės qė shėnon  15 250 subjekte tė reja apo 38% tė totalit. Qarqe te tjera me vlera tė larta regjistrimi janė Durrėsi, Elbasani, Fieri dhe Vlora.

Burimi: http://www.qkr.gov.al/nrc/documents/Raporti_Vjetor_2015_shq.pdf
Komentet dhe analiza: ODABurimi: http://www.qkr.gov.al/nrc/documents/Raporti_Vjetor_2015_shq.pdf
Komentet dhe analiza: ODA

Numri i subjekteve ekonomike qė janė regjistruar nė 2015 shėnon vlera tė larta jo vetėm pėr totalin por edhe pėr secilėn kategori regjistrimi. Analiza e tė dhėnave tė kėtij viti ėshtė tepėr interesante sa i takon impaktit ekonomik dhe mirėkapitalizimit tė biznesit. Viti 2015 shėnon njė vit te aksioneve anti informalitet dhe ėshtė me shumė interes vlerėsimi i rritjes de fakto e aktivitetit ekonomik.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda RRUCI