Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Shoqėri Tregtare dhe Subjekte tė tjera ekonomike tė regjistruara nė vitet 2011-2015

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar nė lidhje me regjistrimet e subjekteve shoqėri biznesi dhe subjekte tė tjera ekonomike tė themeluara pėr aktivitet nė territorin Shqiptar nė vitin 2015. Analiza gjithashtu merr nėn shqyrtim regjistrimet dhe ēregjistrimet e pesė viteve tė fundit. Viti 2015 ėshtė i veēantė nė kėtė analizė pėr arsye se shumė nga regjistrimet nuk pėrkojnė me subjekte drejtpėrdrejt tė krijuara nė kėtė vit.

Disa subjekte kanė qenė aktive edhe mė parė por janė regjistrim dhe pajisur me NIPT tatimor, si pasojė e fushatės anti informalitet tė zhvilluar nga Administrate Tatimore nė vend gjatė pesė muajve tė fundit tė vitit. Nė vitin 2015 nė total janė regjistruar 39 650 subjekte ekonomike dhe tregtare. Gjithashtu kėtė vit janė ē’regjistruar 5 323 subjekte. Kjo ėshtė vlera mė e lartė e regjistrimeve nė pesė vitet e fundit. Mė shumė se njė progres i aktivitetit ekonomik, kjo shifėr pėrkon me njė progres tė anti informalitetit, pra regjistrimit tė ēdo subjekti me aktivitet ekonomik.

Subjekte ekonomike te reja te regjistruara sipas Formės Ligjore 2011-2015


Burimi: http://www.qkr.gov.al/nrc/documents/Raporti_Vjetor_2015_shq.pdf
Komentet dhe analiza: ODABurimi: http://www.qkr.gov.al/nrc/documents/Raporti_Vjetor_2015_shq.pdf
Komentet dhe analiza: ODABurimi: http://www.qkr.gov.al/nrc/documents/Raporti_Vjetor_2015_shq.pdf
Komentet dhe analiza: ODA

Nė hulumtimin e Open Data Albania do tė trajtohen tė gjitha subjektet e regjistruara. ODA kategorizon edhe regjistrimet sipas formės ligjore tė subjektit: person juridik apo person fizik duke dalluar shoqėritė tregtare aksionare apo me pėrgjegjėsi tė kufizuar, shoqėritė komandite, degėt e shoqėrive tė huaja dhe personat fizik.

Nė vėllim mė tė lartė kanė qenė kėtė vit edhe disa veprime tė tjera tregtare si Pezullim Aktivitetit apo Riaktivizim Subjekti. Gjatė 2015 u shėnuan 420 procedura pėr Likuidim.

Aplikimet pėr veprime pranė Qendrės Kombėtare te Regjistrimit


Burimi: http://www.qkr.gov.al/nrc/documents/Raporti_Vjetor_2015_shq.pdf
Komentet dhe analiza: ODA
Burimi: http://www.qkr.gov.al/nrc/documents/Raporti_Vjetor_2015_shq.pdf
Komentet dhe analiza: ODA

Duke i konsideruar mė tė mirėkapitalizuara dhe mė tė rėndėsishme pėr zhvillim ekonomik Shoqėritė Tregtare, gjatė 2015 kanė shėnuar nė total 2 751 regjistrime qė mund tė konsiderohen themelime tė reja tė subjekteve tregtare. Po kėtė vit sipas hulumtimit tė ODA janė 405 shoqėri biznesi qė kanė mbyllur aktivitetin e tyre dhe kanė pushuari sė ekzistuari duke u ē’regjistruar nė Qendrėn Kombėtare tė Regjistrimit. Gjatė 2015 janė regjistruar 2613 Shoqėri me Pėrgjegjėsi tė Kufizuar SHPK dhe 40 Shoqėri Aksionare SHA. Po gjatė kėtij viti janė themeluar edhe 6 Shoqėri Tregtare tė Formės sė Thjeshtė dhe 12 Shoqėri tė Bashkėpunimit Bujqėsor.

Nga njė vlerėsim i tė dhėnave tė shoqėrive tė themeluar gjatė katėr muajve tė fundit tė vitit 2015, Open Corporate Albania ka vlerėsuar se nė ēdo tre shoqėritė krijohen njėra ka aksione shtetas tė huaj e kryesisht Italian, ēka referon tendencėn pėr transferim tė disa aktiviteteve tregtare nė vendin tonė me qėllim edhe reduktimin e kostove tė punės. Gjithashtu mirėfilli Degė tė Shoqėrive tė Huaja nė vend janė regjistruar 72 tė tilla nė harkun e 12 muajve. Nė 8 raste janė Zyra tė Pėrfaqshmit tė Shoqėrive tė Huaja qė janė pasur me numėr identifikimi dhe regjistrim nė QKR pėr tė ushtruar pėrfaqshmin e tyre ekonomik edhe nė vendin tonė.Burimi: http://www.qkr.gov.al/nrc/documents/Raporti_Vjetor_2015_shq.pdf
Komentet dhe analiza: ODABurimi: http://www.qkr.gov.al/nrc/documents/Raporti_Vjetor_2015_shq.pdf
Komentet dhe analiza: ODA

Nė harkun kohor tė viteve 2011-2015 numri i subjekteve tė reja tė regjistruara pranė QKR ka shėnuar rėnie nė 3 vitet e para pėr t’u rritur ndjeshėm nė 2 vitet e fundit. Nė vitin 2011 janė regjistruar 12 733 subjekte tė reja, nė vitin 2013 janė regjistruar 12 131 dhe nė vitin 2015 janė regjistruar 39 650 ndėrmarrje tė reja.

Subjekte ekonomike te reja te regjistruara sipas Formės Ligjore 2011-2015


Burimi: http://www.qkr.gov.al/nrc/documents/Raporti_Vjetor_2015_shq.pdf
Komentet dhe analiza: ODA

Vėllimi nė rritje i subjekteve ekonomike gjatė vitit 2015, kėrkon analizė krahasimore tė detajuar me qėllim vlerėsimin se sa kjo rritje e regjistrimeve pėrkon me rritje tė mirėfilltė tė aktivitetit ekonomik nė vend, kundrejt veprimeve tė regjistrimit dejure si pjesė e aksionit anti informalitet.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci