Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Struktura e Borxhit Publik 2015

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėna lidhur me Strukturėn e Borxhit Publik me vitin 2015. Stoku i borxhit tė njė vendi ėshtė totali i borxhit publik tė emetuar brenda dhe jashtė vendit dhe qė ende nuk ėshtė shlyer. Ai mund tė emetohet brenda vendit dhe mbahet nga rezidentėt borxhi i brendshėm, ose mbahet nga  jo rezidentėt borxh i jashtėm.

Niveli i Stokut total tė Borxhit Publik pėr vitin 2015 ėshtė rreth 1 042 miliardė lekė dhe paraqitet 7% mė i lartė sesa njė vit mė parė.  Ky stok borxhi zė 72.39% tė Produktit tė Brendshėm Bruto PPB. Stoku i Borxhit Publik tė Brendshėm pėr vitin 2015 ėshtė 551 miliardė lekė ose rreth 2% mė pak se nė vitin 2014, ndėrkohė Stoku i Borxhit Publik tė Jashtėm ėshtė 491 miliardė lekė. Borxhi i jashtėm publik ėshtė rritur me 19% krahasuar me njė vit mė parė.Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komente dhe Analiza: Open Data Albania (ODA)


Niveli i borxhit tė jashtėm ėshtė rritur ndjeshėm nė vite duke treguar qė huamarrja brenda vendit po e mbulon gjithnjė e mė pak nevojėn pėr borxh.

Stoku i borxhit te brendshėm dhe jashtėm ne vite
Vlera ne miliardė lekeBurimi: Banka e Shqipėrisė
Komente dhe Analiza: Open Data Albania (ODA)

Niveli i borxhit tė brendshėm ėshtė ende i lartė dhe zė rreth 38.3% tė Prodhimit tė Brendshėm Bruto PBB-sė gjatė vitit 2015 krahasuar mė nivelin e borxhit tė jashtėm qė pėrbėn 34.09% tė PBB-sė.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci