Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 25 Maj 2019

Borxhi i brendshėm nė vite dhe analiza sipas tremujorėve 2015

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar nė lidhje me vlera tė stokut tė borxhit tė brendshėm nė pesė vite 2010-2015. Pjesė e analizės ėshtė edhe struktura e  mbajtjes sė tij nė tregun vendas, si dhe pėrbėrja e tij sipas maturitetit. Kryesisht ky borxh ndahet nė Bono Thesari 3 deri 12 mujore tė cilat janė afatshkurtra, Obligacione 2 deri 10 vjeēare tė cilat janė afatgjata si dhe borxhi i garantuar, i cili pėrfaqėsohet vetėm nga borxhi i marrė nga Korporata Elektroenergjetike Shqiptare KESH.

Viti 2015 u mbyll me njė total stoku borxh i brendshėm prej 551.37 miliard lekė. Kjo vlerė ka pėsuar rėnie tė lehtė kundrejt vitit 2014 por shėnon njė rritje prej 144 miliard lekė brenda pesė viteve tė fundit. Nė vitin 2010 stoku i borxhit publik tė brendshėm ishte 407.37 miliard lekė.Burimi:Ministria e Financave
Komente dhe Analiza: ODA


Ajo qė vihet re ėshtė njė ristrukturim i huamarrjes gjatė kėtyre viteve ku nė vlerė ėshtė rritur pesha e borxhit afatgjatė dhe ėshtė ulur pesha e borxhit afatshkurtėr. Vlera totale nė vite ka ardhur nė rritje deri nė vitin 2014 ndėrkohė qė nė vitin e fundit kemi njė ulje e cila reflekton tendencėn pėr pėrmbushjen e nevojave tė kreditimit jashtė vendit.

Pėr sa i pėrket borxhit vendas afatgjatė tė pėrfaqėsuar nga obligacionet ai ka ardhur nė rritje vit pas viti. Pėr tė pasur njė ide mė tė qartė nė lidhje me huamarrjen e brendshme afatshkurtėr dhe afatgjatė janė analizuar tė dhėnat nė lidhje me vlerėn e secilit instrument tė borxhit sipas tremujorėve tė vitit 2015, ku rezulton se tremujori i tretė i vitit ka pasur vlera mė tė larta tė borxhmbajtjes.

Burimi: Ministria e Financave
Komente dhe Analiza: ODABurimi: Ministria e Financave
Komente dhe Analiza: ODA

Nė tremujorin e fundit 2015, ėshtė shėnuar njė rritje e borxhit obligacione 7 dhe 10 vjeēare, pėrkundrejt uljes sė bonove tė thesarit me maturitet. Nė titujt afatshkurtėr tė borxhit, konkretisht nė bonot 12 mujore kemi njė ulje nga 205.57 miliard lekė nė tremujorin e parė, nė 190.52 miliard lekė nė tremujorin e fundit tė vitit.

Nisur nga njė strukturė e tillė ėshtė analizuar edhe struktura e mbajtėsve tė borxhit tė brendshėm nė vitet 2010-2015. Banka e Shqipėrisė ka pėsuar tkurrje nė peshėn e saj prej borxhmbajtėsi ndėrsa bankat e nivelit tė dytė mbajnė pjesėn mė tė madhe tė borxhit tė brendshėm me 58.2 % tė totalit megjithėse nė 2015 borxhi nga bankat e nivelit tė dytė ka pėsuar rėnie kundrejt totalit.

Mbajtėsit e borxhit tė brendshėm nė vlerė nė vitet 2010-2015


Burimi: Ministria e Financave
Komente dhe Analiza: ODA

Mbajtėsit e borxhit tė brendshėm nė vlerė nė vitet 2010-2015
Vlera nė milion lekė

Burimi: Ministria e Financave
Komente dhe Analiza: ODA


Nga tė dhėnat e paraqitura mė sipėr vihet re ulja e vlerės sė kėtij borxhi tė mbajtur nga ana e Bankės sė Shqipėrisė dhe sistemit bankar pėrgjatė viteve. Pra Me rritjen e stokut total tė borxhit tė brendshėm nė vite nuk kanė qenė financuesit e borxhit tė ri dy mbajtėsit kryesor nė vite tė mėhershme si Banka Qendrore apo bankat e nivelit tė dytė. Institucionet financiare jo banka kanė rritur gati tetė herė vlerėn e borxhit qė mbajnė gjatė pesė viteve tė fundit.

Aktualisht kjo kategori borxhi nė vitin 2015 shėnonte vlerėn e 93.62 miliard lekė ose 16.98% tė totalit tė stokut tė borxhit publik tė brendshėm. Edhe pėr individėt vlera e borxhit qė ato mbajnė ka ardhur nė rritje nga 49.21miliard lekė nė 2010 nė 81.76 miliard lekė nė fund tė vitit 2015.Burimi: Ministria e Financave
Komente dhe Analiza: ODA

Nė total Borxhi i Brendshėm zė rreth 53% tė totalit tė borxhit publik dhe 38.3% tė Produktit tė Brendshėm Bruto.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Rigels Guzi dhe Griselda Ruci