Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Aksione apo Kuota nėn Zotėrim, Pronėsi Individi dhe Regjimi Martesor, Kryebashkiak mandati 2015-2019

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po analizon nė lidhje me aksionet apo kuotat qė zotėrohen nga Kryebashkiak tė Zgjedhur pėr mandat drejtues 2015-2019. Nė analizė janė marrė aksionet dhe kuotat sipas vetė deklarimeve nė Formularin Fillestar dhe atė Vjetor, si dhe rezultate tė marra nga hulumtimi nė QKR. Tė shprehura sipas deklarimit tė dhėnat janė tė publikuara nė rubrikėn Para dhe Pushtet tė portalit Spending Data Albania.

Kėta individ janė subjekte tė detyrimit pėr deklarim periodik nė Inspektoratin e Lartė tė Deklarimit dhe Kontrollit tė Pasurive dhe Konfliktit tė Interesit sipas Ligjit Nr. 9049, Datė 10. 04. 2003 i pėrditėsuar sipas ndryshimeve me ligj, titull Ligji Pėr Deklarimin dhe Kontrollin e Pasurive, tė Detyrimeve Financiare tė tė Zgjedhurve dhe tė Disa Nėpunėsve Publik.

Nga 61 Kryebashkiak tė Zgjedhur pėr mandat drejtues 2015-2019, nė analizė janė pėrfshirė 17 kryebashkiak tė cilėt janė tė regjistruar si persona fizik me aktivitet ekonomik,  zotėrojnė aksione apo kuota.

Nė pronėsi tė kryebashkiak apo persona tė regjimit tė tyre pasuror, janė katėrmbėdhjetė subjekte tregtare Shoqėri me Pėrgjegjėsi tė Kufizuar dhe dy Shoqėri Aksionare. Nė shtatė raste kemi regjistrime pėr aktivitet ekonomik si subjekt me aktivitet ekonomik tė formės Person Fizik. Nė njė rast ėshtė dhe njė Shoqėri Kursim Krediti.Komentet dhe analiza: ODA

Nė analizė janė pasqyruar gjithsej njėzetė e katėr subjekte tregtare me aktivitet ekonomik fitimprurės, tė cilat janė themeluar apo janė nė zotėrim tė Kryebashkiakėve apo bashkėshortėve, mandat kryebashkiaku 2015 – 2019. Hulumtimi vlerėson vetė deklarimin e bėrė pranė Inspektoratit dhe njėkohėsisht edhe reklamimin e aktivitetit tregtar nė databazėn e Qendrės Kombėtare tė regjistrimit QKR.

Nė kėtė grup subjektesh janė dhe subjekte tė deklaruar si pjesė e pasurisė sė Kryebashkiakėve, por qė nė tė vėrtetė sipas lėvizjeve nė QKR mund tė jenė shitur apo dhuruar. Kryesisht shitjet apo dhurimet janė bėrė pėrkundrejt personave me tė njėjtin mbiemėr me ta, pjesė e Trungut Familjar. Nė njė rast kemi dhurime kundrejt ortakėve me tė cilėt nuk identifikohen lidhje tė karakterit familjar.


Aksione dhe Kuota Pronėsi Individi dhe Regjimi Martesor, Kryebashkiak  mandati 2015-2019?
Komentet dhe analiza: ODA

Kryebashkiakėt janė tė zgjedhur pėr drejtimin e gjashtėdhjetė e njė bashkive si njėsi tė qeverisjes vendore. Ata kanė mandat katėrvjeēarė me tė drejta rizgjedhjeje. Integriteti i figurės sė tyre dhe kontrolli i pasurisė apo interesave janė ēėshtje me ndjeshmėri dhe rėndėsi sa i takon qeverisjes sė mirė dhe llogaridhėnies. Kjo analizė ėshtė realizuar si pjesė e aktiviteteve tė projektit Money, Government and Politics, MG&P projekt qė realizohet nga AIS.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda RRUCI