Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Pasuri tė Patundshme nėn Zotėrim, Pronėsi Individi dhe Regjimi Martesor, Kryebashkiak mandati 2015 - 2019

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po analizon nė lidhje me strukturėn dhe vėllimin e aseteve tė patundshme qė zotėrohen nga Kryebashkiak tė Zgjedhur pėr mandat drejtues 2015-2019. Nė analizė ėshtė vlerėsuar edhe burimi i aseteve tė patundshme sipas vetė deklarimeve nė Formularin Fillestar dhe atė Vjetor.

Kėta individ janė subjekte tė detyrimit pėr deklarim periodik nė Inspektoratin e Lartė tė Deklarimit dhe Kontrollit tė Pasurive dhe Konfliktit tė Interesit sipas Ligjit Nr. 9049, Datė 10. 04. 2003 i pėrditėsuar sipas ndryshimeve me ligj, titull Ligji Pėr Deklarimin dhe Kontrollin e Pasurive, tė Detyrimeve Financiare tė tė Zgjedhurve dhe tė Disa Nėpunėsve Publik.

Gjithashtu kryebashkiakėt janė subjekt i vetė deklarimit tė Rekordeve Penale dhe Verifikimit tė tė Dhėnave edhe sipas Ligjit Pėr Dekriminalizimin e Institucioneve Publike, Nėpėrmjet Ndalimit tė Ushtrimit, Zgjedhjes apo Emėrtimit nė Funksione Publike tė Personave me Rekorde Kriminale. Kėto tė dhėna janė vlerėsuar sipas Deklarimit Fillestar tė Pasurisė dhe Shtesave nė Deklarimin nė Vite. Tė shprehura sipas deklarimit tė dhėnat janė tė publikuara nė rubrikėn Para dhe Pushtet tė portalit Spending Data Albania.

Vlerėsimi dhe analiza nė kėtė artikull tentojnė tė bėjnė evidentim dhe kategorizim sipas llojit tė pasurisė, burimit tė saj, numrit tė pronave dhe vlerave tė pronave tė patundshme nėn zotėrim. Nė realizimin e vlerėsimit dhe kategorizimit sipas vlerave janė hasur vėshtirėsi qė pėrkojnė me: mos specifikim tė burimit nga deklaruesi; vlera tė panjėsuara me tregun pėr prona tė privatizuara apo tė fituara vite mė parė; mos specifikim i njė vlerė tė saktė pėr toka bujqėsore dhe prona tė pėrfituara me legalizim.

Analiza e Open Data Albania mbi asete Pasurore tė Patundshme nėn pronėsi apo zotėrim tė Kryebashkiakėve si individ dhe personave tė familjes apo tė regjimit tė tyre pasurorė, ka strukturuar llojet e pasurive nė:  Banesa; Troje, Sipėrfaqe Ndėrtimi; Toka Bujqėsore Kullota dhe Pyje; Ambiente shėrbimi si Dyqane Zyra dhe Parking; dhe tė tjera.

Nga 61 Kryebashkiak tė Zgjedhur pėr mandat drejtues 2015 – 2019, nė analizė janė marrė 46 kryebashkiak me deklarime tė plota nga viti i parė i marrjes sė njė mandati deri nė vitin 2015. Pėr kėta kryebashkiak pėr tė cilėt kemi deklarim fillestar dhe ndėr vite, rezultojnė nėn zotėrim sė bashku me anėtarė tė familjes nė total njė numėr prej 317 prona tė patundshme nė pronėsi. Mesatarja e pronave pėr ēdo kryebashkiak ėshtė 7.

Janė konsideruar prona tė veēanta ndėrtimet ku ėshtė specifikuar i veēantė objekti ndėrtimor dhe trualli. Nga kėto 317 prona 141 rezultojnė tė jenė Banesa; 50 Troje; 46 Toka Bujqėsore Kullota dhe Pyje; 72 Ambiente Shėrbimi si Dyqane, Zyra dhe Parkingje. Kėto prona tė patundshme janė tė deklaruara qė ndodhen nė territorin e vendit, dhe vetėm pėr njė rast kryebashkiaku i Cėrrikut zoti Altin Toska ka deklaruar njė apartament me sipėrfaqe 85 metra katror, njė garazh me sipėrfaqe 25 metra katror dhe njė kantinė me sipėrfaqe 8 metėr katror nė Brescia, Itali.

Kryebashkiak 2015-2019, Pasuri tė Patundshme nėn Zotėrim apo Pronėsi Individi dhe Regjimi Martesor, Deklarata 2015.


Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Janė 2 kryebashkiakėt qė deklarojnė qė nuk kanė asnjė pronė tė patundshme nėn zotėrim apo pronėsi. Numri i kryebashkiakėve qė kanė 0 deri 3 prona tė patundshme ėshtė 15, me 4 ose 5 prona tė patundshme rezultojnė 14, me 6 deri 10 prona tė patundshme 9 kryebashkiake. Sipas kėsaj analize tė Open Data Albania, rezulton se 6 kryebashkiak kanė mė shumė se 10 prona tė patundshme nėn zotėrim dhe pronėsi individuale, familjare apo tė regjimit martesor. Kėta kryebashkiak janė Basir ĒUPA, Bashkia Klos; Eduart KAPRI, Bashkia Pogradec; Fiqiri ISMAILI, Bashkia Vorė; Gjon GJONAJ, Bashkia Pukė; Majlinda BUFI, Bashkia Roskovec dhe Tonin MARINAJ, Bashkia Malėsi e Madhe.Komente dhe Analiza: Open Data AlbaniaKomente dhe Analiza: Open Data Albania


Nė lidhje me vlerat monetare tė kėtyre pronave, nuk mund tė pėrllogariten me saktėsi sa kohė qė kėto prona kanė kryesisht specifikime vlere sipas ēmimeve tė tregut nė vite tė ndryshme. Vlerat janė vetė deklaruar sipas proceseve tė legalizimeve, momentit tė privatizimeve apo blerjeve tė hershme. Deklarimi i pasurisė nuk detyron palėt tė bėjnė deklarime sipas ēmimeve tė referencės pėr sipėrfaqe ndėrtimi apo terreni nė pronėsi.

Kjo praktikė nė kushte tė njė tregu me shumė dinamikė nė vitet e fundit, bėn tė pamundur njė vlerėsim real. Duke konsideruar vlerat e vetė deklarimit rezulton se 25 Kryebashkiak vetė deklarojnė pėr pronėsi me vlerė nėn 50 mijė euro, 10 kryebashkiak vetė deklarojnė se zotėrojnė 50 deri 100 mijė euro prona, dhe janė 11 Kryebashkiakėt qė zotėrojnė prona me vlerė mbi 100 mijė euro.

Kategorizimi sipas vlerave tė Pasurive tė Patundshme tė Kryebashkiakėve dhe Personave tė Familjes. Deklarata tė 2015


Vlera ne (mije) euro


Komente dhe Analiza: Open Data AlbaniaKomente dhe Analiza: Open Data Albania


Interesante paraqiten deklaratat e disa Kryebashkiakėve tė cilėt zotėrojnė tė njėkohėsisht katėr kategoritė e pronave Banesa; Troje Sipėrfaqe Ndėrtimi; Toka Bujqėsore Kullota dhe Pyje; dhe Ambiente shėrbimi si Dyqane Zyra dhe Parking. Kryebashkiak qė zotėrojnė dhe kanė nė pronėsi tė katėrta kėto kategori janė: Basir ĒUPA, Fatos TUSHE, Fiqiri ISMAILI, Gjon GJONAJ, Jorgo GORO, Pėrparim SHAMETAJ dhe Rajmonda BALILAJ.

Nė element tjetėr i hulumtimit nė kėtė artikull Open Data Albania ėshtė edhe burimi i deklaruar i pasurisė. Autorė tė artikullit kanė vlerėsuar disa kategori si burimi i tė ardhurave apo mėnyrės sė fitimit tė pasurisė. Konkretisht ėshtė bėrė kategorizimi nė Blerje me Tė Ardhura nga Puna apo Biznesi i deklaruar, zakonisht kėto vėrtetohen me bordero ose me pasqyra financiare; Legalizim Prone;  Privatizim; Me Ēelje Trashėgimie si trashėgimi ligjore apo testament; Kredi Bankare dhe Borxhe tek tė Tretė; Dhurata; Tė ardhura nga Emigracioni i Ligjshėm apo Klandestin; fituar me Ligjin 7501 Pėr Ndarjen e Tokave Bujqėsore dhe prona tė fituara me Kthim dhe Kompensim tė ish Pronarėve.

Analiza evidenton edhe Prona pėr tė cilat nuk specifikohet burimi i fitimit nė Deklaratėn e dorėzuar pranė ILDKPKI. Kjo praktikė e parregullt ėshtė evidente nė disa deklarime sipas subjekteve. Burim pasurie nga tė ardhura nė emigracion janė pesė kryebashkiak qė vetė deklarojnė:

Struktura e Burimit tė Pasurive tė Patundshme Zotėruar nga Kryebashkiak dhe Familjarė tė tyre sipas Deklarimit nė vitin 2015Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Deklarojnė se kanė krijuar pasuri me tė ardhura nga emigracioni 5 Kryebashkiakė. Pasuri qė lindin nga Trashėgimia shėnohen nė 7 raste kryebashkiakėsh, 23 kryebashkiak deklarojnė prona nga tė ardhura tė siguruara me punė dhe 10 raste janė prona tė fituara me privatizime. Prona pėr tė cilat nė deklaratė nuk specifikohet burimi janė 24.Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Kryebashkiakėt janė tė zgjedhur pėr drejtimin e gjashtėdhjetė e njė bashkive si njėsi tė qeverisjes vendore. Ata kanė mandat katėrvjeēarė me tė drejta rizgjedhjeje. Integriteti i figurės sė tyre dhe kontrolli i pasurisė apo interesave janė ēėshtje me sensibilitet dhe rėndėsi sa i takon qeverisjes sė mirė dhe llogaridhėnies. Kjo analizė ėshtė realizuar si pjesė e aktiviteteve tė projektit Money, Government and Politics, MG&P projekt qė realizohet nga AIS.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda RRUCI, Suela TOPI dhe Aranita BRAHAJ