Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Investimet Publike nė Republikėn e Shqipėrisė, 2004-2016

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi nivelin e Investimeve Publike ne Republikėn e Shqipėrisė ne vitet 2004-2016. Nė vitin 2016 Buxheti i Shtetit ka planifikuar pėr Investime Publike vlerėn 59.98 miliard lekė, duke shėnuar  tkurrje kundrejt vitit paraardhės, dhe vlerėn mė tė ulėt pėr Investime Publike tė buxhetuara qė prej vitit 2008. Kėto investime pėr vitin aktual janė planifikuar te kryhen me 53% financim te brendshėm dhe 47% financim te jashtėm. Ne terma absolut vihet re njė rritje e financimit te jashtėm pėr investime publike dhe njė rėnie e financimit te brendshėm.

Niveli i investimeve publike ka pasur luhatje te mėdha gjate kėtyre viteve, ku rritja me e madhe me baze vjetore ėshtė shėnuar ne vitin 2008. Ne ketė vit, investimet publike u rriten me 65% krahasuar me njė vit me pare. Tendenca ne rritje vijoi edhe pėr vitin 2009. Ne vlere absolute niveli me i larte i investimeve publike ėshtė shėnuar ne vitin 2009 me 95.9 miliard lek.


Burimi: Ministria e Financave
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Pėrgjatė viteve 2004-2016 mesatarisht 63% e investimeve publike ėshtė financuar nga burime te brendshme, ndėrsa 37% nga burime te jashtme. Ēdo vit investimet publike janė dominuar nga nivele te larta te financimit te brendshėm, me pėrjashtim te vitit 2012 ku vetėm 44.5% e investimeve publike janė financuar nga burime te brendshme. Viti 2007 pėrfaqėson vitin ku investimet publike janė financuar me shume nga burime te brendshme, me rreth 85% te tyre.


Burimi: Ministria e Financave
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Investimet publike ne Republikėn e Shqipėrisė sipas burimit te financimit, 2004-2016Burimi: Ministria e Financave
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Nje raport interesant pėr tu shqyrtuar ėshtė dhe niveli investimeve publike pėr banor. Raporti investime publike pėr banor ka ardhur ne rritje te vazhdueshme nga viti 2004 e deri ne 2009, ku viti 2009 shėnon edhe vitin me vlerėn me te larte te kėtij raporti prej 32 752 lekė investime pėr ēdo banor.
Burimi: Ministria e Financave
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Nė vitin 2016 janė planifikuar 20 800 lekė investime pėr ēdo banorė njė vlerė kjo e ulėt kundrejt buxhetimit tė bėrė nė vitet e fundit.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: MSc. Ina Baja