Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Aftėsia Paguese e Shoqėrive Aksionare me kapital nga njė Institucion Publik 2014

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me aftėsinė paguese tė shoqėrive me aksionar njė institucion publik. Pėr tė analizuar aftėsinė paguese tė kėtyre shoqėrive jemi bazuar nė tė dhėnat e deklaruara nė pasqyrat financiare marrė nė ekstraktet historike pranė Qendrės Kombėtare tė Regjistrimit. Ky indikator vlerėson aftėsinė qė njė shoqėri ka pėr tė shlyer detyrimet.

Nė vitet 2012-2014 kanė deklaruar pasqyrat financiare pranė QKR gjashtėdhjetė e shtatė shoqėri tregtare nga 120 tė marra nė hulumtim. Ndėr to shėnon vlerėn mė tė lartė tė detyrimeve nė pasivin e bilancit tė vitit 2014 Korporata Elektroenergjitike Shqiptare SHA KESH me njė vlerė detyrimesh prej 107 miliardė lekė. Detyrime tė larta nė vlerėn mbi dhjetė miliardė lekė nė tė tre vitet shėnojnė OPERATORI SISTEMIT TRANSMETIMIT OST dhe TERMOCENTRALI Vlore SHA.Burimi: Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR)
Komentet dhe analiza: ODA

Detyrimet e Shoqėrive Tregtare me kapital apo kuota nga njė Institucion Publik, 2012-2014Burimi: Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR)
Komentet dhe analiza: ODA

Raportet pėr tė analizuar aftėsinė paguese tė njė shoqėrie janė dy. Raporti i borxhit total llogaritet si raport i detyrimeve ndaj detyrimeve dhe kapitalit dhe tregon se ēfarė peshe zėnė detyrimet nė pasivin e shoqėrisė. Raporti i detyrimeve totale ndaj kapitalit tregon se cila pjesė e aktiveve financohet me kapital dhe cila me kredi.

Aftėsia Paguese e Shoqėrive Tregtare me kapital apo kuota nga njė Institucion Publik 2014Burimi: Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR)
Komentet dhe analiza: ODABurimi: Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR)
Komentet dhe analiza: ODA

Korporata Elektroenergjitike Shqiptare SHA KESH e cila ka vlerėn mė tė lartė tė detyrimeve, ka njė raport borxhi 84% nė vitin 2014. Pra, detyrimet ė kėsaj shoqėrie zėnė 84% tė pasivit. Raporti tjetėr i po tė njėjtės shoqėri tregon qė pėr ēdo 1 lekė financim me kapital tė vet ajo financon 5.31 lekė me kredi.

Raportin mė tė lartė tė detyrimeve ndaj kapitalit nė vitin 2014 e shėnon TERMOCENTRALI Vlore SHA nė vlerėn 443.4 herė.
Situatėn mė tė “mirė” tė aftėsisė paguese nė kėtė vit e pasqyron TRAJTIMI I STUDENTEVE SHA Gjirokastėr i cili financohet thuajse 100% me kapital tė vet.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci