Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Kosto e Punės nė Shoqėri Aksionare me kapital tė njė Institucion Publik 2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me koston e punės nė shoqėri me aksionar institucione shtetėrore. Kostot e punės pėrfshijnė vlera pėr pagesat pėr punonjėsit, pagat bruto, kontributet pėr sigurimet shoqėrore qė paguan punėdhėnėsi, kostot e trajnimit profesional, shpenzime e rekrutimit dhe ato pėr veshje, strehim apo taksa tė tjera tė punėsimit.

Nga njėqind e njėzetė shoqėri tregtare marrė nė hulumtim tė reklamuar nė databazėn e QKR ka informacion vetėm pėr gjashtėdhjetė e tetė prej tyre.

Nė vitet 2012-2014 rezulton me kosto pune mė tė lartė shoqėria ALBCONTROL. Nė vitin 2014 kėsaj shoqėrie burimet njerėzore i kanė kushtuar 1.2 miliardė lekė. Njė tjetėr shoqėri me kosto tė punės mbi 1 miliardė lekė ėshtė edhe Korporata Elektroenergjitike Shqiptare SHA KESH.



Burimi: Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR)
Komentet dhe analiza: ODA

Kosto e Punės sė Shoqėrive  me kapital aksionar tė njė Institucioni Publik, 2012-2014



Burimi: Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR)
Komentet dhe analiza: ODA

Mbulimi i Kostove tė Punės pėrmes Xhiros Vjetore tė Shoqėrive, ėshtė njė element qė tregon se sa kompanitė aksionare tė njė institucioni publik,  arrijnė tė mbulojnė vetė kėtė kategori shpenzimi (kostoje).  Pėr tė analizuar kėtė aspekt ėshtė pėrllogaritur mbulimi  nė pėrqindje i kostos sė punės nga xhiroja vjetore e kompanisė.  Kompania me treguesin mė pozitiv ėshtė NDERKOMUNALE BUSHA, njė shoqėri e vogėl me  vlerė tė kostove tė punės prej 855 mijė lekė dhe xhiro vjetore prej 24 milionė lekė.

Mbulimi i Kostos sė Punės nga Xhiroja Vjetore (nė pėrqindje), SHA me aksionar njė Institucion Publik 2014



Burimi: Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR)
Komentet dhe analiza: ODA

Shoqėri tė cilat kanė deklaruar njė xhiro prej 0 lekė, ose thėnė ndryshe qė financohen totalisht nga fonde publike pasi nuk arrijnė t’i mbulojnė vetė kostot e tyre tė punės janė ALBMINIERA SHA, BURSA E Tiranės SHA; dhe KRWM SHA.

Kompani tė cilat kanė njė xhiro mė tė vogėl se kosto e punės ose ndryshe qė arrijnė tė mbulojnė vetėm njė pjesė tė kėtyre kostove, pėr vitin 2014 janė tetėmbėdhjetė, 14 prej tė cilave kanė njė mbulim mbi 50%. Tė dhėna tė detajuara pėr kapitalin, aksionarėt, xhiron vjetore, fitimin pėrpara tatimit dhe administratorėt e shoqėrive aksionare janė tė publikuara pėr secilėn SHA tek databaza e mirėstrukturuar Open Corporates Albania.




Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci