Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Xhiro Vjetore e Shoqėrive me Aksionar njė Institucion Publik, 2012-2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me xhiron vjetore tė shoqėrive me aksionar subjekte shtetėrore pėr vitet 2012-2014. Tė dhėnat nė hulumtim janė marrė nė ekstraktet historike tė Shoqėrive Aksionare sipas dokumentacionit marrė nė Qendrėn Kombėtare tė Regjistrimit QKR.

Nė vitin 2014 nga 120 shoqėri aksionare me aksionar mazhoritar njė Institucion Publik, vetėm 65 kanė pasqyrat e tyre financiare tė reklamuara nė databazėn e QKR. Dorėzimi dhe reklamimi i pasqyrave kontabėl (bilance vjetore) ėshtė detyrim ligjor. Pėr 65 subjektet pėr tė cilat ka pasqyra vjetore kontabėl tė miratuara dhe audituara ėshtė analizuar njė  xhiro totale e tyre me njė vlerė prej 33.4 miliardė lekė ose 238 milionė euro.

Ndėr kėto gjashtėdhjetė e pesė subjekte xhiron mė tė madhe e ka shėnuar “Korporata Elektroenergjetike Shqiptare (SHA KESH)” me 10.8 miliardė lekė ose 77 milionė euro. Kjo xhiro pėrbėn 32% tė xhiros totale tė 65 subjekteve tregtare me kapital apo kuota nga njė institucion publik e tė marra nėn analizė. Subjekte tė tjera me xhiro vjetore mbi dy miliardė lekė janė Operatori i Sistemit tė Transmetimit OST, Albcontrol, Ujėsjellės Kanalizime Tiranė dhe Posta Shqiptare SHA.

Xhiro Vjetore e Shoqėrive Tregtare me kapital apo kuota nga njė Institucion Publik, 2014Burimi: Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR)
Komentet dhe analiza: ODA


Burimi: Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR)
Komentet dhe analiza: ODA

Nė tė tre vitet 2012, 2013 dhe 2015 xhiron mė tė madhe e shėnon Korporata Elektroenergjitike Shqiptare (SHA KESH), Xhiroja e kėtij subjekti ka rėnė me 13.8 miliardė lekė pėr dy vjet.Burimi: Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR)
Komentet dhe analiza: ODA

Nga ana tjetėr xhiro vjetore e subjekteve Operatori i Sistemit tė Transmetimit OST dhe Albcontrol ėshtė rritur me pėrkatėsisht 1.1 miliardė lekė dhe 255 milionė lekė pėr dy vjet.

Tė dhėna tė detajuara pėr secilėn nga kėto Shoqėri Aksionare, si xhiro vjetore, fitime apo tatime tė vitit ju mund tė gjeni tek Open Corporates Albania, njė databazė me tė dhėna tė mirė struktura pėr kompanitė qė veprojnė nė vend.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci