Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Kapitali Aksionar i Shoqėrive Tregtare tė llojit SHA me aksioner njė Institucion Publik ekstrakte QKR, 31 Dhjetor 2015

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me kapitalin themeltar tė shoqėrive me aksioner tė vetėm apo mazhoritar njė institucione publike (shtetėrore). Tė dhėnat pėr hulumtim janė marrė nė ekstraktet historike tė 120 Shoqėrive Aksionare SHA, pasqyruar nė databazėn e Qendrės Kombėtare tė Regjistrimit QKR.
Mė 31 Dhjetor 2015 njėqind e njėzetė shoqėritė aksionare tė marra nė shqyrtim, shėnojnė njė vlerė kapitali nė total prej 161.6 miliardė lekė ose 1.2 miliardė euro. Njė vit mė parė tė njėjtat shoqėri kanė pasur njė kapital nė total prej 89.1 miliardė lekė ose 649 milionė euro. Pra, nė harkun kohor prej njė viti, 120 SHA me aksionar tė vetėm apo mazhoritar njė institucion publik, kanė shėnuar njė rritje kapitali prej 72.5 miliard, vlerė rritje kapitali prej 81%.


Burimi: Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR)
Komentet dhe analiza: ODA

Sipas hulumtimit rezulton se Shoqėritė Tregtare SHA me kapital mbi 500 milionė lekė janė njėzetė e tetė dhe zotėrojnė nė total, nė vitin 2015 njė kapital prej 152 miliardė lekė ose 1.1 miliardė euro.
Burimi: Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR)
Komentet dhe analiza: ODA

Kapitalin mė tė lartė e shėnon Hekurudha Shqiptare me 52.4 miliardė lekė ose 382 milionė euro. Kjo shoqėri ėshtė themeluar nė vitin 2000 me seli qendrore nė Durrės dhe ortaku i saj i vetėm ėshtė Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisė dhe Sipėrmarrjes.

Shoqėritė Tregtare me kapital apo kuota nga njė Institucion Publik me kapital mbi 500 milionė lekėBurimi: Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR)
Komentet dhe analiza: ODA

Shoqėri tė tjera me kapital mė tė madh se 10 miliardė lekė janė Korporata Elektroenergjetike Shqiptare (SHA KESH), me njė kapital prej 20.2 miliardė lekė; Ndėrmarrja e Kripės (Vlorė) me njė kapital prej 17.2 miliardė lekė dhe ALBPETROL SHA me njė kapital prej 13.4 miliardė lekė. Tė dhėna tė detajuara pėr secilėn nga kėto Shoqėri Aksionare, si xhiro vjetore, fitime apo tatime tė vitit ju mund tė gjeni tek Open Corporates Albania, njė databazė me tė dhėna tė mirėstruktuara pėr kompanitė qė veprojnė nė vend.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci