Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Fitimi Vjetor Para Tatimit i Shoqėrive Tregtare me aksionar njė Institucion Publik, ekstrakte QKR, 2012-2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me fitimin para tatimit tė shoqėrive me aksioner njė institucion publik (shtetėror) nė vitet 2012-2014. Ky indikator ėshtė tregues i fitimit ose humbjes kontabėl neto gjatė njė periudhe ushtrimore, para zbritjes sė tatimit mbi fitimin. Tė dhėnat nė hulumtim janė marrė nė ekstraktet historike tė Shoqėrive Aksionare sipas dokumentacionit marrė nė Qendrėn Kombėtare tė Regjistrimit QKR.

Nė 70 shoqėri tregtare me aksionar njė institucion publik tė marra nė hulumtim shėnohet njė rezultat total pėr vitin 2014 me  19.7 miliardė lekė humbje ose 141 milionė euro. Gjatė kėtij viti rezultojnė tė kenė dalė me fitim njėzetė e gjashtė shoqėri tregtare. Pesė shoqėri rezultojnė me fitim zero, dhe 39 shoqėritė e tjera rezultojnė me humbje kontabėl neto.

Fitimi Para Tatimit i Shoqėrive Tregtare me kapital nga njė Institucion Publik,
2012 vs. 2013 vs. 2014Burimi: Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR)
Komente dhe Analiza: ODA


Fitimin mė tė lartė neto nė vitin 2014 e shėnon Operatori i Sistemit tė Transmetimit OST me njė vlerė prej 2.3 miliardė lekė ose 16.7 milionė euro, ndėrsa humbjen mė tė madhe neto e shėnon Korporata Elektroenergjitike Shqiptare (SHA KESH) me njė vlerė prej -22.2 miliardė lekė ose -159 milionė euro.


Burimi: Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR)
Komente dhe Analiza: ODA

Burimi: Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR)
Komente dhe Analiza: ODA


Burimi: Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR)
Komente dhe Analiza: ODA

Burimi: Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR)
Komente dhe Analiza: ODA
Burimi: Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR)
Komente dhe Analiza: ODABurimi: Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR)
Komente dhe Analiza: ODA


Me fitim para tatimit nė vlerėn zero, pra humbje rezultojnė shoqėritė Iliria SHA, KRWM SHA, Ndėrmarrja e trajtimit tė studentėve nr 3, Trajtimi i studentėve sha Vlore dhe Bursa e Tiranes SHA.

Gjashtėdhjetė e shtatė subjekte tregtare me aksioner mazhoritar, njė institucion publik kanė tė dhėna financiare edhe pėr vitet 2012,2013 dhe 2014. Nė vitin 2014 tė gjitha kėto subjekte sėbashku shėnojnė njė humbje para tatimit prej -19 693 523 132 lekė, ndėrkohė qė nė dy vitet e mėparshme kanė patur njė fitim para tatimit pėrkatėsisht 11.6 miliardė lekė nė vitin 2012 dhe 11.7 miliardė lekė nė vitin 2013.

Nė vitet 2012 dhe 2013 fitimin neto mė tė madh e shėnon “Korporata Elektroenergjitike Shqiptare (Sh.a KESH)”.

Ky indikator ka pėsuar ndryshime nė tė gjithė subjektet tregtare nė hulumtim. Rritjen mė tė madhe tė fitimit para tatimit nė harkun kohor 2012-2014 e kanė shėnuar kėto subjekte: Albcontrol, Posta Shqiptare SHA dhe Kombinati Energjitik, ndėrsa rėnien mė tė madhe e shėnojnė Korporata Elektroenergjitike Shqiptare (SHA KESH), Ujėsjellės Kanalizime Tiranė dhe Hekurudha Shqiptare.

Tė dhėna tė detajuara pėr secilėn nga kėto Shoqėri Aksionare, si xhiro vjetore, fitime apo tatime tė vitit ju mund tė gjeni tek Open Corporates Albania, njė databazė me tė dhėna tė mirėstruktuara pėr kompanitė qė veprojnė nė vend.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci