Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Rritje dhe Zvogėlime Kapitali gjatė 2015 nė Shoqėri Aksionare nėn zotėrimin e njė Institucion Publik

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me ndryshimet nė kapitalin themeltar tė 120 shoqėrive aksionare nėn zotėrimin e njė institucioni publik (shtetėror) nė vitet 2014-2015. Tė dhėnat nė hulumtim janė marrė nė ekstraktet historike tė vendosura nė databazėn e Qendrės Kombėtare tė Regjistrimit QKR.

Ndryshimet nė kapital vinė si produkt i dy procedurave Rritje ose Zvogėlim Kapitali e Shoqėrisė. Rritje Kapitali shėnohet si pasojė e:  sistemimit tė fitimit tė vitit; kontribute shtesė nga aksionarėt; kalim objektesh (asetesh) nėn pronėsi apo administrim tė shoqėrisė; kur ka rivlerėsim me rritje pėr objekte (asetesh) apo transferim aktivesh; kur bėhet rishpėrndarje e fondeve tė buxhetit ku pėrfiton shoqėria apo kryhen sponsorizime financiare etj.

Zvogėlimi i kapitalit ndodh nė rastet kur bėhet sistemim i humbjeve tė vitit apo atyre tė mbartura; rivlerėsime me humbje i objekteve (aseteve); transferim i pronėsisė pėr objekte dhe asete; amortizimi dhe shpallja e aseteve jashtė pėrdorimit.

Mė 31 dhjetor tė vitit 2015 rezultojnė tė kenė shėnuar rritje kapitali vetėm 11 subjekte nga 120 shoqėri aksionare tė marra nė shqyrtim.Burimi: Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR)   
Komentet dhe analiza: ODA   

Zmadhim Kapitali i Shoqėrive Aksionere me Kapital Publik, ekstrakte QKR, 2014 vs. 2015.


Burimi: Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR)   
Komentet dhe analiza: ODA


Rritjen mė tė lartė tė kapitalit e ka shėnuar Hekurudha Shqiptare e cila ka marrė nėn administrim (zotėrim) objekte qė mė herėt janė administruar nga pushteti vendor. Rritje kapitali ka shėnuar edhe HEC Lanabregas si pasojė e  transferimit tė aktiveve (bashkim sipas kompetencės territoriale) dhe Klubi i Futbollit Tirana si pasojė e sponsorizimeve tregtare.

Mė 31 Dhjetor tė vitit 2015 rezultojnė me zvogėlim kapitali disa subjekte Shoqėri Aksionare me aksionar njė institucion publik. Keqadministrimi dhe humbjet financiare kanė shėnuar pjesėn mė tė mirė tė rasteve kur ėshtė proceduar me Zvogėlim Kapitali:
Burimi: Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR)   
Komentet dhe analiza: ODA  

Zvogėlim Kapitali i Shoqėrive Aksionere me Kapital Publik, ekstrakte QKR, 2014 vs. 2015.Burimi: Qendra Kombėtare e Regjistrimit (QKR)   
Komentet dhe analiza: ODA


Ndėrmarrja Prodhim Veshje Ushtarake, ka pėsuar njė zvoglim kapitali prej 86% si pasojė e sistemimit tė humbjeve tė vitit dhe atyre tė mbartura. Po kėshtu Ndėrmarrja e Trajtimit tė Studentėve Nr. 3 me 29% dhe Albafilm me 12% tkurrje kapitali. Tė dhėna pėr shoqėritė aksionare, kapitalin, administrimin, fitime dhe xhiro vjetore janė tė aksesueshme tek Open Corporate Albania sipas njė pasaporte pėr secilėn Shoqėri Aksionare.


Shoqėritė Aksionere qė i janė nėnshtruar procedurės sė Ndryshimit tė Kapitalit  nė vitet 2014-2015, janė kryesisht nėn zotėrim tė Ministrisė sė Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės  16 prej 22 Shoqėrive Aksionare.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci