Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 11 Dhjetor 2019

Donator tė regjistruar nė Fushatėn Zgjedhore 21 qershor 2015

4 vite mė parė
share()?>
Subjektet Zgjedhore kanė mundėsi tė financohen nė fushata zgjedhore nga dhurues privat, Individ apo Persona Juridik Vendas. Kodi Zgjedhor ka pėrcaktuar rregullat e dhurimit pėr subjekte elektorale dhe rastet e konfliktit tė interesit pėr subjektet donator. Individ apo subjekte juridike nuk mund tė dhurojė shuma mė tė mėdha se njė milion lekė. Ēdo dhurim i shumave mbi njėqindmijė lekė bėhet pėrmes llogarive bankare dhe regjistrohet nė njė regjistėr tė veēantė.

Nė fushatėn zgjedhore 2015 janė vetėm dy subjekte elektorale parti politike qė kanė deklaruar donator pėr shumat mbi njėqind mijė lekė. Konkretisht Partia Socialiste deklaron se ka 25 individ donator ndėrsa Partia Lėvizja Socialiste pėr Integrim ka 45 individ donator pėr shumė mbi 100 mijė lekė. Kandidatėt e pavarur pėr kryebashkiak nuk kanė deklaruar tė kenė nė fushatė donacione nė vlera mė tė mėdha se 100 mijė lek.

Donator tė Subjekteve Zgjedhore  me dhurime mbi 100 000 Lekė, nė Zgjedhjet Vendore 2015.

Vlera ne LekėBurimi: http://www.cec.org.al/Portals/0/Documents/CEC%202013/zgjedhje-vendore/2015/auditimi/LSI.pdf
http://www.cec.org.al/Portals/0/Documents/CEC%202013/zgjedhje-vendore/2015/auditimi/Partia%20Socialiste%20e%20e%20Shqiperise.pdf
http://www.cec.org.al/sq-al/Zgjedhjet/Zgjedhjet-Vendore/Zgjedhjet-2015/Raportet-e-Auditimit-p%C3%ABr-Subjektet-Zgjedhore
Komente dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Olta Begu