Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Pėrfaqėsimi i gruas nė Kuvend, 1 Janar 2016

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėna lidhur me pėrfaqėsimin e gruas nė Parlament. Mė 1 Janar 2016, Kuvendi i Shqipėrisė ka nė pėrbėrje tridhjetė e njė deputete. Njė vit mė parė  nė Kuvendin e Shqipėrisė ishin vetėm 26 deputete duke shėnuar pjesėmarrje 18,6%. Mė 1 janar 2016 pjesėmarrja e gruas nė Kuvend qėndron nė nivelin 22,14%.

Aktualisht pesėmbėdhjetė prej tyre janė deputete tė Partisė Socialiste; njėmbėdhjetė deputete tė Partisė Demokratike, katėr deputete tė Lėvizjes Socialiste pėr Integrim dhe njė deputete tė Partisė Kristian Demokrate. Qarku i Dibrės dhe ai i Gjirokastrės nuk kanė asnjė pėrfaqėsuese femėr nė Kuvend.

Qarqet nė veri tė vendit nė total sjellin nė kuvend vetėm shtatė pėrfaqėsuese gra si deputete, kundrejt njėmbėdhjetė deputeteve nė qarqet e jugut dhe trembėdhjetė tė tjera nga tre qarqet e Shqipėrisė sė mesme.Burimi: Kuvendi
Komentet dhe analiza: ODA
Burimi: Kuvendi
Komentet dhe analiza: ODA

Lista emėrore e deputeteve femra ne parlament 1 Janar 2016Burimi: Kuvendi
Komentet dhe analiza: ODA


Ky raport ėshtė shėnuar pas dorėheqjes sė disa deputeteve nga mandati kryesisht pėr tė marrė apo kandiduar nė njė detyrė tjetėr. Njė rast tjetėr ėshtė edhe heqja e mandatit pėr njė deputet nėn masė sigurie arrest me burg dhe zėvendėsimi i tij nga njė grua pasuese nė listėn emėrore. Konkretisht deputetja Anila Agalliu e qarkut Berat ka zėvendėsuar deputeten Ermonela Felaj; Silva Caka e qarkut tė Beratit ka zėvendėsuar deputetin Nasip Naēo; Esmeralda Shkjau e qarkut Durrės zėvendėson deputetin Ilir Beqaj; Arbjola Halimi e qarkut Elbasan ka marrė mandatin duke zėvendėsuar deputetin Ardian Turku; Luljeta Arapi e qarkut Elbasan zėvendėson deputetin Damian Gjiknuri;  Edlira Cekrezi e qarkut Elbasan zėvendėson deputeten Miranda Rira; Antoneta Dhima e qarkut Fier zėvendėson deputeten Majlinda Bufi; Mimoza Hajdarmataj e qarkut Kukės zėvendėson deputetin Besnik Dushaj; Mirela Ferracaku e qarkut Shkodėr zėvendėson ish deputetin Mark Frroku; Irma Kopliku e qarkut Shkodėr zėvendėson deputeten Voltana Ademi; Erjeta Alhysaj e qarkut Tiranė zėvendėson deputetin Ditmir Bushati; Mira Shehu e qarkut Vlorė zėvendėson deputeten Luiza Xhuvani.

Nė vite nė vendin tonė pjesėmarrja e gruas nė kuvend ėshtė paraqitur nė nivele tė ulėta. Me Kodin e ri Zgjedhor dhe vendosjen e kriterit pėr lista kandidimi me pėrmbajtje jo mė pak se 30% pėr secilėn gjini dy proceset e fundit zgjedhore pas vitit 2009 shėnuan rritje tė pėrfaqėsimit kundrejt vlerave tepėr negative tė shėnuara nė 1996 – 2005.

Krahasuar me vendet e Rajonit Shqipėria ka  nivel mė tė ulėt pėrfaqėsimi se njė pjesė e mirė e tyre. Ndėr 20 vendet e marra nė shqyrtim Spanja mban vendin e parė sa i takon pjesėmarrjes mė tė lartė tė femrės nė politikė me 41.1%. Shqipėria pėrfaqėsohet nga femrat nė vetėm 20.7% ndaj totalit. Turqia, Rumania, Mal i Zi, Hungaria, Bullgaria, Cekia dhe Sllovakia shėnojnė rezultate mė tė ulėta se vendi ynė. Kjo shifėr ėshtė njė tregues jo vetėm i demokracisė sė njė vendi, por edhe i pėrmirėsimit tė barazisė midis meshkujve e femrave.
Burimi: http://data.worldbank.org/indicator/SG.GEN.PARL.ZS
Komentet dhe analiza: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci