Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Kursi i Kėmbimit pėr Monedhat GBP, EURO, CHF, dhe USD kundrejt Lekut 2015

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat lidhur me kursin e kėmbimit valutor pėr Monedhat Pound Britanik GBP, EURO, Franga Zvicerane CHF, dhe Dollari Amerikan USD  kundrejt Lekut Shqiptar gjatė muajve tė vitit 2015 sipas kursit zyrtar tė Bankės sė Shqipėrisė.

Nė njė vend me ekonomi tė vogėl dhe tė hapur si Shqipėria kursi i kėmbimit tė lekut luan njė rol tė rėndėsishėm nė nivelin e ēmimeve dhe nė bilancin e pagesave. Gjatė vitit 2015 EURO ėshtė shkėmbyer mesatarisht me 139.74 Lekė, USD me 125.95 Lekė, Poundi Britanik me 192.51 Lekė dhe Franga Zvicerane me 131.08 Lekė.Burimi: Bankės sė Shqipėrisė
Komente dhe Analiza: Open Data AlbaniaBurimi: Bankės sė Shqipėrisė
Komente dhe Analiza: Open Data AlbaniaMonedha EURO ka shėnuar vlerėn mė tė lartė tė saj mė 20 Korrik 2015 ku ėshtė shkėmbyer me 141.13 Lekė, dhe vlerėn mė tė ulėt mė 20 Nėntor 2015 ku ėshtė shkėmbyer me 136.8 Lekė. Ndėrsa Dollari Amerikan vlerėn mė tė lartė gjatė kėtij viti e shėnon mė 11 Mars kur ėshtė shkėmbyer me 132.79 Lekė dhe vlerėn mė tė ulėt mė 05 janar ku ėshtė shkėmbyer me 117.22 Lekė.

Kursi I Kėmbimit sipas vlerave mė tė larta dhe mė tė ulėta vs LekutBurimi: Bankės sė Shqipėrisė
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Kursi i kėmbimit ka ndryshuar ndjeshėm pėr secilėn monedhė nė dymbėdhjetė muajt e kėtij viti. Kėshtu po tė krahasojmė vlera tė datės 5 janar 2015 me datėn 31 dhjetor 2015, na rezulton se Dollari Amerikan ka shėnuar njė rritje prej 7.31% duke ndryshuar nga 117.22 nė 125.79 lekė. Franga Zvicerane ka ndryshuar me 8.87 % rritje dhe po kėshtu gjatė njė viti Poundi Britanik ėshtė rritur me 4.18%. Ndėrkohė monedha EURO ka ndryshuar me njė ulje prej vetėm 1.93 % kundrejt lekut shqiptarė, ulje kjo nė vlerė tepėr tė ulėt po tė krahasohet me zhvlerėsimin e Euros kundrejt Dollarit apo monedhave tė tjera nė tregje ndėrkombėtare.
Burimi: Bankės sė Shqipėrisė
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Burimi: Bankės sė Shqipėrisė
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Ndryshimi i Kursit tė Kėmbimit 05 Janar 2015 me 31 Dhjetor 2015
Burimi: Bankės sė Shqipėrisė
Komente dhe Analiza: Open Data Albania
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci