Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Paga Mesatare Mujore Pėr Tė Punėsuarit Nė Sektorin Privat dhe Shtetėror

9 vite mė parė
share()?>

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi pagėn mesatare mujore tė njė tė punėsuari nė sektorin privat dhe atė shtetėror gjatė 10 viteve tė fundit, bazuar nė tė dhėnat e INSTAT.


Nga tė dhėnat rezulton se paga mesatare sipas llojit tė sektorit tė ekonomisė ka ndryshuar si mė poshtė:


Burimi: INSTAT
Komentet dhe Analiza: ODA


Sikurse mund tė shihet edhe nga grafiku, pagėn mesatare mė tė lartė e ka sektori i transportit dhe komunikacionit (39,800 lek), e ndjekur nga sektori i industrisė (39,433 lek), i tregtisė (37,200 lek) dhe nga ndėrtimi (36,200 lek). Nė vitin 2009, krahasuar me vitin paraardhės vihet re njė rritje e pagės mesatare me 23% pėr sektorin e industrisė, 21% pėr sektorin e ndėrtimit, 16% pėr sektorin e tregtisė dhe 15% pėr sektorin e transportit dhe komunikacionit.


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kliko kėtu p&ėr tė lexuar artikuj tė tjerė tė ngjashėm me kėtė artikull
    Kontribues: RE