Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 11 Maj 2019

Gjetje nga Monitorimi i Prokurimeve Publike pėr 61 Bashki nė periudhėn 27 korrik - 7 dhjetor 2015.

4 vite mė parė
share()?>
Ekipi qė punon pranė organizatės AIS, promotor tė Open Data Albania ėshtė duke konkretizuar njė databazė Prokurime Transparente, me tė dhėna tė mirė strukturuara pėr prokurime publike nė nivel Qeverisje Vendore (Bashki). Monitorimi i prokurimeve pėr qeveritė vendore, pėrkon me interesin pėr tė monitoruar drejtpėrdrejt procedura qė lidhen me shėrbime dhe punė publike mė me impakt tek pėrditshmėria e qytetarėve. Nė vigjilje tė prezantimit tė databazės po sjellim nė vėmendje tė kilikuesve tė Open Data Albania disa gjetje paraprake.

Gjatė periudhės 27 korrik - 7 dhjetor 2015, janė 4 Bashki tė cilat nuk kanė njoftuar asnjė procedurė pėr prokurim publike. Kruja, Pusteci, Finiqi dhe Delvina rezultojnė me 0 procedura tė shpallura nė Buletinin e Prokurimeve Publike. Kėto Bashki nuk kanė njoftuar blerje mallrash, realizim tė punėve publike apo tė shėrbimeve tė tilla.

Numrin mė tė madh tė shpalljeve pėr kėtė periudhė e ka Tirana me 27 procedura publike tė shpallura. Pas saj nė renditje vjen Durrėsi Nė numrin e procedurave janė llogaritur edhe ato tė Shoqėrive Aksionere Ujėsjellės Kanalizime sipas Bashkive.

Megjithėse Tirana ėshtė njėsia vendore me mė shumė shpallje, vlerėn mė tė lartė tė Fondit Limit tė shpallur pėr prokurime publike e ka bashkia Durrės me 862 milion lekė pėr 26 prokurime tė shpallura. Ndėrsa vlerėn mė tė ulėt e ka Kurbini me 489 mije lekė. Konkretisht Bashkia Durrės nga 26 procedura tė anoncuara ka finalizuar me lidhje kontrate 8 prokurime publike me njė fond limit nė shpallje prej 450 222 808 lekė dhe fond tė kontraktuar 292 982 259 ku diferenca shpallje me ofertė fituese ėshtė lartė.
 
Shėnim: Nė Prokurime sipas bashkive janė vendosur edhe Shoqėri Aksionare Ujsėjellės Kanalizime 
Kontribuoi: Open Data Albania 
Burimi: Buletine APP 2015 

Interesante paraqiten Shpalljet e Bashkisė sė Sarandės, bashkia qė renditet e dyta sa i takon vlerės sė Fondit Limit tė shpallur me total 732 529 846 Lekė pėr  vetėm shtatė procedura. Kjo ėshtė bashkia me mesataren mė tė lartė tė Fondit Limit pėr Procedurė Prokurimi. Mesatarja e fondit limit Bashkia Sarandė pėr ēdo Prokurim  ėshtė 104 647 120 lekė. Prokurimi Publik me fondin mė tė lartė limit ėshtė rikonstruksioni i ish rezidencės qeveritare pėr ngritjen e EKO Kampus Saranda, rikonstruksion me vlerė 276 292 007 lekė.

Renditja e bashkive sipas Vlera Fond Limit Shpallur nė Prokurime Publike 27 korrik deri 7 dhjetor 2015


Shėnim: Nė Prokurime sipas bashkive janė vendosur edhe Shoqėri Aksionare Ujsėjellės Kanalizime 
Kontribuoi: Open Data Albania 
Burimi: Buletine APP 2015

Sipas performancės nė pėrfundimin e procedurave dhe shpalljen e lidhjen e kontratės, janw Bashkia Korēė dhe Elbasan, bashki me mė shumė Prokurime Publike tė finalizuar me nėnshkrim kontrate ku secila ka 11 shpallje tė finalizuara me nėnshkrim kontrate nga.

Sėshpejti organizata AIS, do tė prezantojė pėr publikun njė portal me tė dhėna tė hapura pėr prokurimet publike nė 61 Bashki tė vendit. Nė kohė reale qytetarėt mund tė njihen me objekte e prokurimeve, llojin e tyre, fondet limit apo vlerat e finalizuar nė kontratė.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Eva MEQEMEJA dhe Aranita BRAHAJ